×
Katedra zemědělských strojů
banner

Vědecko-výzkumné projekty

Vědecko-výzkumné projekty

 

Výzkumný projekt NAZV MZe ČR (2010-2014) č. QI101B071 s názvem: „Inovace systémů pěstování a zpracování chmele zaměřená na zvýšení kvality konečného produktu“.

Koordinátor projektu: doc. Ing. Adolf Rybka, CSc.

 

Projekt je řešen ve spolupráci se závodem Mechanizace  Chmelařství, družstvo Žatec a s firmou CHMEL-Vent spol. s r.o. Kněžice a orientuje se na možná místa v celém technologickém procesu pěstování a zpracování chmele, která znamenají riziko pro zanesení nežádoucích příměsí. Experimenty prvních tří let řešení se orientovaly do tří oblastí:

První část se týká výzkumu v oblasti pěstitelství, kde jsou prováděny laboratorní a polní experimenty s variantním řešením chmelovodičů a jejich zavěšováním. Byly ověřovány různé materiály pro chmelovodiče a jejich úchyty z hlediska mechanického namáhání chmelnicové konstrukce, provozního postupu při zavěšování chmelovodičů a zamezení vstupu příměsí při strhávání a dopravě chmele do další části technologické linky. Pro měření v polních podmínkách chmelnice byla pracovníky katedry vyvinuta měřicí aparatura pro kontinuální měření silových poměrů při strhávání chmele. Polní pokus v r. 2012 navázal na pokusy v předcházejících letech. Osvědčené varianty chmelovodiče a úchytu byly navěšeny na větší výměře chmelnice a rozšířeny o varianty s využitím úchytu z motouzu z ekologických materiálů, jako je konopí, juta a papír. Dále bylo pokračováno ve využití jiných variant zavěšování bez použití motouzu.

 

Doc. Rybka a doc. Heřmánek při měření silových poměrů na chmelnici

 

Součástí druhé oblasti řešení jsou experimenty a ověřování nových technologických postupů při česání, sušení a balení chmele u pěstitelů. Žádoucí je, aby ve chmelu expedovaném od pěstitele bylo max. 1% biologických příměsí. Výzkum řeší otázku minimalizace těchto příměsí ve stacionární česací lince včetně sušárny a balení chmele. Na tomto úseku má také významnou roli nekázeň obsluhy, která může negativně ovlivnit celý technologický proces. Experimenty u pěstitele se zaměřily hlavně na oblast separace příměsí na překulovačích stacionární česací linky. Hlavním obsahem experimentů u pěstitele bylo v r. 2011 srovnávací měření stávajícího a nově navrženého pásu překulovače na laboratorním zařízení, na které navázal v r. 2012 návrh, realizace a ověření celé sekce nových překulovačů. Navržené překulovače vykázaly lepší kvalitu separace a jsou výhodné i z ekonomického hlediska.  

Ing. Honzík a doc. Rybka při měření na laboratorním překulovači

 

Třetí část výzkumu se orientuje na zpracovatelskou linku, kam je slisovaný chmel dovážen od jednotlivých pěstitelů. Je snaha optimalizovat příjem, finální separaci, sušení a následnou granulaci tak, aby chmel splňoval stále se zvyšující nároky odběratelů. Za účelem zajištění finální separace příměsí byl navržen a vyroben rotační separátor, který prochází důkladným laboratorním a provozním testováním.

Komplexní výzkum v této oblasti směřuje k návrhu a ověření nové technologie u pěstitele i zpracovatele chmele, která umožní dosažení maximálně možné čistoty a kvality finálního chmelového produktu.