×
Katedra zemědělských strojů
banner

Vědecko-výzkumné projekty

Vědecko-výzkumné projekty

Výzkumný projekt MPO TIP (2011-2014) č. FR-TI3/069 s názvem: „Výzkum a vývoj secích strojů“.

Spoluřešitel projektu: prof. Ing. Josef Hůla, CSc.

 

            Nositelem projektu je Farmet a. s. Na pracovišti dalšího účastníka projektu (ČZU v Praze) se po zahájení řešení projektu v roce 2011 uskutečnil rozbor stávajícího stavu v oblasti zajišťování přesnosti setí při narůstajících požadavcích na pojezdovou rychlost secích strojů a byly shromážděny údaje o vlastnostech jednotlivých osiv. Uskutečnilo se měření aerodynamických vlastností osiv v proudu vzduchu a měření sypného úhlu vzorků osiv. Dále byly analyzovány možnosti sběru dat pro potřeby variabilních aplikací v zemědělství a byl zpracován materiál o využití navigačních přístrojů při práci strojních souprav na pozemcích. Na pokusné stanici byly založeny pokusy s rozdílnou hustotou porostu danou velikostí měrného výsevku u ozimé pšenice a ozimého žita.

 

                                  

                   Detail vertikálního aspiračního kanálu laboratorní vzduchové třídičky při měření aerodynamických vlastností osiv

 

            Ve druhém  roce řešení projektu (2012) byly experimentální práce zaměřeny na aerodynamiku hadicových semenovodů pro secí stroj. Bylo sestaveno a odzkoušeno zařízení na měření rychlosti průletu semen v hadicových semenovodech, uskutečnilo se měření rychlosti průletu semen při různé délce a různém zakřivení semenovodů. Dále byly hodnoceny podmínky pro spolehlivé vyprazdňování centrální skříně na osivo.

            V roce 2012 byly též hodnoceny základní fyzikální vlastnosti půdy s cílem charakterizovat optimální stav lůžka pro osivo. Pro rychlé posouzení stavu osivového lůžka byly odzkoušeny dva přístroje, které zaznamenávají mechanické vlastnosti půdy ve zvolené hloubce. Ve druhém roce řešení projektu pokračovaly analýzy a stanovení parametrů osiv s cílem podrobněji charakterizovat jejich biologické parametry. Metodou polních pokusů byl sledován vliv různého měrného výsevku na produkční vlastnosti porostů vybraných plodin.

            V průběhu řešení projektu na pracovišti ČZU v Praze jsou postupně získávány výsledky, které rozšiřují informační podklady pro inovaci skupiny secích strojů, které budou splňovat požadavky na přesnost setí při vysoké plošné výkonnosti strojních souprav a budou umožňovat setí širšího sortimentu osiv.

 

                           

Část přístrojového vybavení pro měření rychlosti průletu semen hadicovými semenovody