×
Katedra zemědělských strojů
banner

Vědecko-výzkumné projekty

Vědecko-výzkumné projekty

Výzkumný projekt TA ČR (2012-2015) č. TA02010669 s názvem: „Výzkum a vývoj strojů a technologií pro diferencované zpracování půdy“.

Spoluřešitel projektu: Ing. Milan Kroulík, Ph.D.

 

            Ve spolupráci s  firmou Farmet a. s., koordinátorem projektu a Katedrou agrobiologie a biometeorologie FAPPZ je na pracovišti Katedry zemědělských strojů řešen projekt zaměřený na vývoj zemědělských strojů a technologií pro zpracování půdy a ukládání hnojiva podle specifických požadavků širokořádkových plodin s ohledem na respektování požadavků na protierozní ochranu půdy.

            Pro zajištění experimentální části projektu jsou zakládány variantní pokusy s rozdílnými systémy zpracování půdy ke kukuřici seté. Pěstební postupy jsou navzájem kombinovány za účelem dosažení pěstebních a ekologických cílů. Spolu s konvenčními způsoby zakládání porostů kukuřice jsou zkoušeny technologie, kde je upřednostňována ochrana půdy s využitím mulče na povrchu půdy. Jedná se především o postupy zakládání porostů s využitím meziplodin, zpracování půdy bez obracení ornice, zpracování pouze části pozemku nebo hrůbkové zpracování půdy. Na pokusných plochách jsou sledovány ukazatele fyzikálních vlastností půdy, parametry seťového lože a porostu a hodnoty pokryvnosti povrchu půdy mulčem a listovou plochou rostlin.

            Za primární příčinu vzniku vodní eroze je považován přímý dopad dešťových kapek na povrch půdy. Z tohoto důvodu je posuzován vliv technologie zpracování půdy, mulče a porostu na hodnoty kapkové eroze. K hodnocení kapkové eroze je využíváno sběrných nádob, které zachytávají zeminu, která je dešťovými kapkami rozstříknutá.

 

                                         

            Zakládání pokusných ploch