×
Katedra genetiky a šlechtění
banner

Laboratoř genetických analýz

Výzkum a vývoj > Laboratoř genetických analýz

Hlavní experimentální zázemí katedry představují laboratoře. Laboratoř genetických analýz se rozvíjí od 90. let 20. století. Z finančních prostředků získaných v rámci řešených investičních A - projektů FRVŠ, výzkumných záměrů a rozvojových projektů Fakulty bylo postupně zajištěno investiční vybavení, které slouží k získávání a realizaci výzkumných grantových projektů a současně výchově a vzdělávaní studentů bakalářských, magisterských a doktorských programů. V rámci laboratoře bylo v minulých letech uspořádáno několik školení pracovníků spolupracujících výzkumných institucí.

V současné době je laboratoř vybavena k realizaci komplexní genetické analýzy, od analýzy DNA založených na PCR, SSR a detekce mutací metodami SSCP, DGGE a Sangerovou sekvenací po kvantitativní analýzu na úrovni DNA či RNA.


Významné etapy v rozvoji laboratoře

2020

Významný posun směrem ke kvantitativním analýzám. Katedra získala díky příspěvku FAPPZ významnou investici, kapičkovou digitální PCR a velkokapacitní RealTime platformu pro realizaci potřebných kvantitativních genetických analýz. Cesta k novým projektům je otevřena.  

2016

V důsledku dostavby budov MCEV II a Pavilonu D byla laboratoř rozšířena o dvě dílčí laboratoře v sektoru Katedry genetiky a šlechtění v hlavní budově FAPPZ zaměřené na izolaci a analýzu RNA. Zavedené metody na principu RealTime PCR dosud stále využívají zařízení Light Cycler. 

2013

Zakoupením přístroje Light Cycler rozšiřujeme vybavení a možnost využívání metody RealTime PCR. V tomto roce byla úspěšně optimalizována metoda AFLP ("na koleně" - bez využití komerčního kitu).

2010

Vybavení pracoviště jednokapilární elektroforézou ABI Prism 310 - vznik Laboratoře fragmentační analýzy a sekvenace DNA.

2006

významná inovace vybavení z projektu FRVŠ o techniky vyhledávání mutací metodami SSCP a DGGE systémem DCode a komplexního vyhodnocování polymorfismů systémem GelDoc XR od firmy Bio-Rad.

2001

přechod na kitovou extrakci DNA urychlil a výrazně zjednodušil práci a zpřístupnil řešení diplomových prací i "nechemikům". Přechod na mikroobjemovou PCR přinesl úsporu a zvýšil efektivitu při řešení výzkumných úkolů

do roku 2001

rekonstrukce a vybavení pro realizaci molekulárních analýz založených na metodách PCR vyhodnocovaných deskovou elektroforézou.