Středisko Informačních služeb

PEF Online - web k nekontaktní výuce

18.03.2020

Vytvořili jsme pro Vás webovou prezentaci se souhrnnými informacemi o technických možnostech konání nekontaktní (online) výuky. Naleznete zde návody pro videokonferenční služby Google Hangouts Meet a Microsoft Teams, přesměrování vnitřní telefonní linky ČZU, možnosti zapůjčení techniky a kontakty na podpůrné týmy.

Pokud nevíte, kterou z možností využít, nabízíme základní jednoduché plusy a mínusy videokonferenčních systémů:

Google Meet

+ Videohovor si vytvoříte sami.

+ Funguje přímo z webového prohlížeče nebo mobilní aplikace.

+ URL videohovoru můžete např. prostřednictvím LMS Moodle poslat komukoliv, nepotřebuje mít ani Google účet (u takových přihlášení budete muset povolit přístup).

Jednoduchá možnost výuky pro externí spolupracovníky bez zaměstnaneckého poměru (vytvořením dočasného účtu ve fakultní google subdoméně).

Musíte potvrzovat (povolovat účast) anonymním účastníkům bez Google účtu (ti, co přijdou na základě URL adresy).

Musíte pozvat studenty pomocí URL adresy (např. v Moodle nebo v UIS).

Desktopová aplikace.

Studenti se po přiřazení HelpDeskem ČZU do místnosti samostatně dostanou bez nutnosti potvrzení.

Studenty nemusíte zvát např. přes LMS Moodle, jsou automaticky přiřazeni z UIS.

Musíte kontaktovat HelpDesk ČZU, aby vám vytvořil teamy pro své předměty.

Všichni účastníci musí mít nějaký účet Microsoft Office 365.

V nabídce byla i možnost konání videokonferenční výuky prostřednictvím systému Adobe Connect. Byli jsme však požádáni sdružením CESNET, které pro univerzity v ČR hostuje videokonferenční systémy na adrese meetings.cesnet.cz, abychom pro účely výuky a konzultací využívali dalších možností, které naše fakulta má, a uvolnili tak kapacitu univerzitám, které alternativní možnosti nemají.

Doufám, že jsme Vám alespoň trochu pomohli najít cestu, jak v současné situaci nahradit kontaktní výuku pomocí informačních a komunikačních technologií.

V případě dotazů či připomínek se obracejte na kontakty uvedené na webu.