×
Středisko Informačních služeb
banner

Informace ze Střediska informačních služeb PEF - červen 2016

Aktuality > Informace ze Střediska informačních služeb PEF - červen 2016

23.06.2016

Aktuální informace o Testovacím centru PEF (Ing. Petr Benda, Ph.D.)

Testovací centrum PEF bude otevřeno do 1. 7. 2016, následně od 29. 8. 2016 do 9. 9. 2016
a v novém semestru od 3. října. Nyní výrazně klesl počet studentů, kteří TC denně využívají. O sobotní provoz TC studenti ve zkouškovém období neprojevili zájem. Pro příští semestr tedy uvažujeme otevřít víkendový provoz zejména v zápočtovém týdnu, kdy zájem byl. V dalším měsíci uveřejníme podrobné statistiky za LS.

Informace o přípravě nové verze LMS Moodle (Ing. Petr Benda, Ph.D.)

OIKT plánuje na začátku července přejít na novou verzi Moodle. Tato změna se uživatelů dotkne pouze minimálně. Stávající kurzy budou automaticky převedeny do nové verze. V nové verzi přibydou některé nové moduly a stávající by měly být během léta již plně funkční. Vrátit by se měl také modul pro kontrolu činnosti studentů během testů a modul ověřující plagiáty v pracích odevzdaných studenty. Grafické rozhraní bude mírně upraveno tak, aby bylo lépe dostupné z mobilních zařízení.

Videokonference v KS Klatovy a KS Šumperk (Tomáš Fulín)

Z důvodu poruchy videokonferenčních jednotek (dále jen VK) ve střediscích Šumperk
a Klatovy jsme byli nuceni tyto jednotky odvézt na odborný zásah.

VK střediska Šumperk jsme opravili a předali uživateli opětovně do správy. VK jednotku střediska Klatovy stále opravujeme. Předpokládaný termín opětovné instalace ve středisku je polovina června 2016.

Za komplikace způsobené nedostupností těchto jednotek ve střediscích se omlouváme.

Výuka v operačním systému OS X na učebně E341 (Ing. Tomáš Martínek)

V rámci úprav operačních systémů v učebnách na PEF pro další akademický rok je uvažována změna v učebně E341. Učebna E341 je počítačová učebna s počítači od společnosti Apple, který standardně používá operační systém OS X. V tuto chvíli je na učebně také k dispozici operační systém Windows. Do budoucna by měl být ovšem na dané učebně instalován pouze systém OS X. V návaznosti na tuto úpravu bychom chtěli požádat pedagogy, kteří mohou vyučovat některý svůj předmět na této platformě, aby informovali Radima Tichého (tichyr@pef.czu.cz). Rozvrhář bude přednostně umísťovat výuku daných pedagogů do této učebny. Pokud pro výuku vyžaduje pedagog nainstalovat i určitý speciální software, je vhodné zkonzultovat možnost instalace daného SW do této učebny na operační systém OS X s Vojtěchem Burianem (burianv@oikt.czu.cz).

Google Apps for Education na PEF (Ing. Jan Prokop)

Provozně ekonomická fakulta ČZU získala EDU licence pro Google Apps (Google Apps for Education). Google Apps je pro školy a univerzity v plné verzi zdarma. V rámci projektu Legalizace Google Apps plánuje vedení PEF implementovat toto cloudové řešení pro zájemce především z řad uživatelů soukromých účtů Google. Vzhledem k tomu že mnoho zaměstnanců a pedagogů PEF již platformu Google využívá přes své soukromé účty, je nutné přejít na oficiální, legální a řádně licencovanou verzi Google Apps. Implementaci zajistí SIS PEF ve spolupráci s firmou NETMAIL, s.r.o., která má tým certifikovaných deployment specialistů a je leaderem v tomto segmentu.

Google Apps

Google Apps je sada online aplikací, se kterou lze pracovat přes webové rozhraní, z jakéhokoliv zařízení. Je to plně cloudové řešení s neomezeným úložištěm pro e-maily, soubory, složky a zálohy. Google Apps mají intuitivní uživatelské prostředí
a bezproblémovou spolupráci se všemi mobilními platformami. Google Apps zajišťují automatickou zálohu veškerých dat. Hlavní předností Google Apps je týmová práce a sdílení všech typů dokumentů a jejich společná tvorba v reálném čase.

Google Apps zahrnují kromě vlastního cloudu Google Drive také Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Formuláře, Weby, Kalendář, Google+ a řadu dalších součástí. Pro videokonference má Google řešení v podobě tzv. setkání (Hangout) až pro 15 účastníků, během kterých lze sdílet obrazovku nebo společně upravovat rozpracovaný dokument.

Google Apps jsou bezpečné. Dokumenty v rámci Google Apps jsou zabezpečeny, jak proti zásahům zvenčí, tak i proti tomu, aby se k dokumentům neoprávněně dostal někdo zevnitř. Vše je uloženo na serverech Googlu a několikanásobně zálohováno na více geografických místech, aby majitelé dokumentů o svá data nemohli přijít.

Scénáře praktického využití Google Apps

  • ukládání souborů na Disk Google, využití neomezeného úložiště, možnost sdílení souborů a složek, vyhledávání
  • vytváření nativních dokumentů Google (Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Formuláře), online sdílení, komentování, revize, šablony
  • využití kalendáře Google, vytváření a sdílení událostí, připomenutí
  • e-mailová komunikace prostřednictvím Gmailu s adresou v doméně pef.czu.cz, poštu z Novell GroupWise je možné přesměrovat do Gmailu pomocí pravidel
  • online komunikace - chat, videokonference (Hangout), sdílení obrazovky
  • vytváření, sdílení a publikování jednoduchých webů, vytváření komunit a profilů (Google+)
  • vytváření a sdílení videí (Youtube) a fotografií, map apod.

Přístup do Google Apps

Přístup do Google Apps může být vytvořen pro zaměstnance a doktorandy PEF přímo v doméně pef.czu.cz (login@pef.czu.cz). Tento účet se pak používá jak pro přístup do Google Apps, tak i jako e-mailová adresa pro Gmail. Účty zakládají a nastavují administrátoři Google Apps pro PEF, přístup je založen s inicializačním heslem, které si uživatel po prvním přihlášení změní. Heslo lze zvolit stejné jako do systému Novell, hesla do Google Apps však nejsou s hesly Novell synchronizována. V případě zájmu o založení účtu prosím kontaktujte Ing. Jana Prokopa (prokop@pef.czu.cz).

Odkazy:

Stránky Google Apps for Education na PEF https://sites.google.com/a/pef.czu.cz/google/

Stránky netmail s.r.o. o Google Apps http://googleapps.cz/

Stránky o Google for Education (En) https://www.google.com/edu/products/productivity-tools/

Instalace operačního systému Microsoft Windows 10 na učebnách PEF (Vojtěch Burian)

V rámci modernizace výukových PC na učebnách proběhlo testování operačního systému Windows 10 pro jeho případné nasazení na budově PEF od září na školní rok 2016/17. OS Windows 8 byl vynechán z důvodu větších změn ve vzhledu. Windows 10 se však navrací k původní nabídce start a je tak pro uživatele Windows 7 více uživatelsky přívětivý. Výhodou je i nižší hardwarová náročnost systému. S případnými dotazy na nasazení nového operačního systému se můžete obracet na Vojtěcha Buriana (burianv@oikt.czu.cz).