×
Středisko Informačních služeb
banner

Modernizace bezdrátové sítě PEF ČZU

Aktuality > Modernizace bezdrátové sítě PEF ČZU

22.03.2017

V prázdninovém období minulého akademického roku vznikla ve spolupráci s OIKT studie optimálního rozmístění aktivních prvků bezdrátových technologií na základě provedení WiFi Site Survey – měření šíření Wi-Fi signálu v prostorách PEF (https://goo.gl/Fqu04B). Důvodem vzniku této studie byl zejména fakt, že stávající wifi síť byla projektována v roce 2008 s prioritou pokrytí komunikačních prostor (chodeb) pro připojení přenosných počítačů studentů.

S razantním rozvojem mobilních komunikačních prostředků se však pokrytí bezdrátovými sítěmi stalo standardem i v kancelářských prostorách a tomu zdaleka naše vybavení nedostačovalo ani při plných výkonech přístupových bodů (AP).

Na základě výsledků této studie jsme pak zrealizovali několik projektů vedoucích k vytvoření nové bezdrátové sítě odpovídající požadavkům zaměstnanců a studentů PEF:

  1. Nákup nové technologie na základě standardů ČZU (finančně i organizačně zajistil OIKT z prostředků IRP 2016).
  2. Rozšíření počítačové sítě pro připojení nových AP podle návrhu ve studii (SIS PEF zajistilo dodavatelskou formou projekt i realizaci).
  3. Instalace přístupových bodů, jejich zprovoznění a nastavení.

Během tohoto projektu jsme posuzovali i možná zdravotní rizika a výhody navrženého řešení spatřujeme zejména v rovnoměrném pokrytí bezdrátovým signálem, který umožňuje provozovat AP pouze s 30% výkonem.

Ing. Ondřej Hradecký