×
CEMS2
banner

Projekt

Urbanistické a architektonické řešení stavby

Dostavba CEMS je navržena tak, aby doplnila realizaci I. etapy (v rozsahu dle stavebního programu). Půdorysně připomíná návrh dokončené stavby písmeno H (podle tohoto přirovnání je možno se orientovat v popisu budovy). Vodorovná příčka tohoto písmene je tvořena třípodlažní halou lemovanou seminárními místnostmi (dvě nadzemní podlaží a jeden suterén). Na obou koncích této příčky jsou komunikační vertikály a v přízemí dvojice poslucháren pro 60 posluchačů. „Svislé“ části písmene H jsou pak navrženy jako čtyř podlažní a budou zde umístěny jednotlivé katedry. „Levá spodní“ část písmene H je stávající objekt PEF. Stavební program pro II. část nezahrnuje tyto prostory, stejně jako již realizovanou I. etapu. Studie řeší pouze komunikační napojení, urbanistický a architektonický soulad. Podlažnost objektů „levé a pravé“ části H  navazuje na výšku stávající budovy PEF a je pětipodlažní s jedním suterénem a čtyřmi nadzemními podlažími, kromě „křížení“ s vodorovnou příčkou písmene H, kde je objekt pětipodlažní a je zde umístěno technické vybavení budovy. Doplnění vodorovné příčky písmene H (doplnění komunikační haly) je opět třípodlažní: jeden suterén a dvě nadzemní podlaží.

II. etapa doplňuje I. etapu o 12 velkých seminárních místností a dvě posluchárny. Tyto učební prostory jsou umístěny ve vazbě na dvoupodlažní halu, která je současně hlavním nástupním prostorem, prostorem pro relaxaci studentů, prezentaci fakulty a dalším aktivitám. Plná vybavenost haly s malou pohotovostní šatnou pro odložení oděvů ve vstupu, vrátnicí, prostorami pro občerstvení je navržena v rámci II. etapy. V této části bude v suterénu haly umístěn archiv a příruční sklady.

V dalších křídlech dostavby, umístěných kolmo na vstupní halu (pravá svislice písmena H) je umístěno dalších 15 menších cvičeben, kanceláře kateder a pomocné provozní prostory kateder (kabinety, archivy, sklady, kopírny, zasedací místnosti).

V rámci dostavby budou také dovybaveny prostory technického zázemí (kotelna, energocentrum, strojovna VZT a chlazení, server tak, aby bylo možno jejich technickým dovybavením řešit technické zázemí i pro II. etapu dostavby a případně i rekonstrukci objektu stávajícího. Část těchto prostor je navržena posílením zařízení v I. etapě dostavby, kde byla ponechána prostorová rezerva. 

Z hlediska vnějšího vzhledu je dostavba navržena tak, aby navazovala na charakter původních budov ČZU a především budovy CEMS. Vnější vzhled přiznává železobetonový skelet. V každém poli je okenní otvor a vyzdívaný parapet. Tento charakter bude dodržen pro hlavní křídla i v dostavovaných částech. Spojovací prvky (hala a komunikační vertikály) budou řešeny poněkud odlišně. Přiznaný skelet je vyplněn pouze prosklenými stěnami. Před tyto stěny byly z hlediska oslunění předsazeny slunolamy. Tato koncepce je zachována i při návrhu dostavby. Kontrastním a třetím prvkem bude nakloněný a zapuštěný kubus velké posluchárny, jejíž obvodové stěny budou natočeny oproti modulové síti o 45 stupňů. Kontrastním také proto, že převahu zde budou tvořit neprosklené betonové plochy. Denní světlo pro posluchárnu však bude zajištěno prolomením protilehlých rohů prosklenými stěnami v rovinách ohraničující auditorium zorným úhlem.

Hlavní vstup bude zdůrazněn samostatně stojící bránou ve tvaru široce rozkročeného obráceného písmene U. Před hlavním vstupem je navržena rozptylová plocha s přístupovými chodníky. 

Řešením nového vstupu a díky dvěma výtahům bude budova plně bezbariérově přístupná. 

Stavební řešení

Stávající objekt je řešen jako částečně podsklepený objekt o čtyřech nadzemních podlažích. Jedná se o konstrukční dvojtrakt o nestejných šířkách traktu. Budova je postavena jako železobetonový skelet na pilotách. Střecha objektu je plochá. Obvodový plášť je vyzdívaný (parapety), jednotlivé stropy jsou železobetonové. Kolmo k tomuto objektu je přisazen dvoupodlažní, podsklepený objekt s komunikační halou, tzv. I.etapa dostavby. Navrhovaná navazující část je řešena také jako dvoupodlažní podsklepený železobetonový monolitický skelet. Stropy jsou železobetonové monolitické. Obvodový plášť řešený prosklenými stěnami a okny s vyzdívanými parapety. Před prosklenými stěnami jsou navrženy slunolamy. Střechy jsou řešeny jako ploché s vrstvou kačírku. Střecha nad komunikační halou je navržena se středním světlíkem, který je vzepřen mezi obvodovými deskami. Modulově je hala navržena o třech dispozičních a konstrukčních traktech. Krajní trakty mají moduly 6 x 6 m střední trakt 7.5 x 6 m. Strop nad 1.NP je řešen s ochozem okolo haly. Tento ochoz, stejně jako dilatační odsazení tvoří konzoly délky 1.5 m. Dvoupodlažní hala je pomocí krakorců odsazena od vícepodlažních objektů. Dilatační přerušení konstrukce je navrženo mezi severní částí kříže a zbytkem hmoty, kde je stavba dělena na části. Strop mezi 1.NP a suterénem je plný bez propojení otevřeným schodištěm. Spojení mezi 1.NP a suterénem je řešeno schodištěm umístěným naproti hlavnímu vstupu. Zároveň je propojen hlavním schodišťovým jádrem s výtahy. Křídla s katedrami jsou navržena jako konstrukční dvojtrakt s modulem 6.2 x 6.3 m. Dispozičně je však navržen trojtrakt se střední chodbou, která v komunikačním jádru přechází v patrovou halu.  Komunikační jádro tvoří pětipodlažní skelet s průnikem modulů haly a křídla kateder.   

Vzhledem k specifickým geologickým podmínkám, které jsou zřejmé z  inženýrsko geologického průzkumu je stavba založena na pilotách..  

Stavba v sobě zahrnuje i úpravy stávající ploché střechy nad CEMS I. Jedná se o výměnu světlíku za světlík tvarově a funkčně shodný s CEMS II. V rámci světlíku bude nově instalováno v prostoru CEMS I. SOZ v posledních polích světlíku. Zároveň dojde k výměně hydroizolační a tepelné vrstvy střechy. Spádování tepelněizolační vrstvy bude řešeno shodně s původním spádováním. Nově bude vrchní skladba řešena kačírkem místo zelené střechy a po okrajích přitížena betonovými tvárnicemi. Napojení na stávají hydroizolaci dojde ve svrchní části atikové zdi. 

Barevné řešení 

Stávající budova je řešena v duchu celého areálu - šedý skelet, parapety obkládané skleněnou mozaikou (v tomto případě červenou), okna šedá a hliníková elox. Návrh předpokládá navázat na původní řešení navázat. V rámci výstavby dojde ke sjednocení výrazu celého objektu, kdy místa s použitím obkladu skleněnou mazaikou jiné barevnosti než červená budou odstraněna a zaměněna za červenou skleněnou mozaiku. Jedná se o plochy v severní a jižní části stávajícího objektu CEMSI. Filosofie tohoto návrhu spočívá v tom, že opět jsou ponechány parapety červené a skelet šedý. Další výrazná barva je použita pro slunolamy – modrá. Tím vzniká (spolu s  prostředím přírodní zeleně) mnohobarevný objekt s mladým výrazem, který však zcela respektuje danosti prostředí a výraz původní budovy. Jedinými prvky, kterým se barevnému a  materiálovému řešení vymyká bude brána před hlavním vstupem z pohledového betonu.

Zastavěné plochy a obestavěný prostor

Zastavěná plocha přístavbou                                   1720 m2
Obestavěný prostor přístavby                                  24 006 m3     
Celková hrubá podlažní plocha přístavby               6373 m2
 

Orientace

Komunikační hala se seminárními místnostmi je podélnou osou orientovaná – západ – východ. Posluchárny jsou v této části orientovány na jižní a na severní stranu.

Křídla s katedrami jsou navržena s podélnou osou orientovanou – sever – jih. Seminární místnosti v této části jsou orientovány na západ, kanceláře na východ. 

Velká posluchárna je umístěná v severním dvoře.

Osvětlení a oslunění

Oslunění a osvětlení vychází z návrhu z I. etapy, která byla dostavena v roce 2006. Požadavky jsou upraveny dle požadovaných norem.

Osvětlení poslucháren, pracoven a kanceláří je přirozeně.

Velká posluchárna bude osvětlena kombinací přirozeného osvětlení a umělého osvětlení.

Oslunění – vzhledem k tomu, že seminární místnosti na jižní straně jsou přesluněny, bylo již v I. etapě řešeno trvalé zastínění. Toto zastínění je provedeno z pevných slunolamů předsazených před fasádu, s horizontálně umístěnými lamelami. Stávající konstrukce je kotvena do ŽB skeletu. (Typ nosníku SLR 60V   materiál  Al, lamela "Z"    132S materiál lakovaný plech v barevném provedení HD 2644 (podobnost RAL 5019) a osovou roztečí horizontálních lamel 309 mm. Hliníkové "L" kotvy). Toto řešení bude provedeno i v II. etapě. Materiál a provedení bude navazovat na stávající slunolamy. V místech poslucháren a v 5.NP tvoří slunolamy výrazný architektonický prvek. Konstrukce a provedení je shodná se seminárními místnostmi.

Světlík – izolační dvojsklo, světelná propustnost Lt =60-75%, světelná reflexe vnější Lr=13-18%, stínící koeficient 0,75.

Okna směrem na východ (kanceláře) - světelná propustnost Lt = 67%, propustnost sluneční energie SF (g) = max.40%.

Okna směrem na západ – (převážně seminární místnosti) světelná propustnost Lt = 58%, propustnost sluneční energie SF (g) = max.35%.

Okna směrem na jih a sever –světelná propustnost Lt = 78%

Umělé osvětlení - v objektu bude proveden: hlavní (provozní) a nouzové (únikové, únikových cest) osvětlení.

Hlavní (provozní) osvětlení bude provedeno převážně zářivkovými svítidly, a to podle charakteru místnosti, požadované intenzity osvětlení E [lx] a vnějších vlivů. Hodnoty intenzity osvětlení budou odpovídat ČSN EN 12464-1 (36 0450), kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci a event. dalším požadavkům investora na danou místnost či prostor. Světelné zdroje, osazované do svítidel, budou převážně v provedení „barva světla teple bílá“, aby byla zajištěna světelná pohoda a vhodné barevné podání. Osvětlení v prostorách s výpočetní technikou bude provedeno zářivkovými svítidly s "počítačovou" mřížkou a reflektorem, aby bylo zabráněno zrcadlení a rušivým odleskům na obrazovkách monitorů. Umělé osvětlení bude odpovídat ČSN EN 12464-4 dle požadavku § 45 odst. 1 NV č. 361/2007, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci

Nouzové osvětlení - s dobou autonomnosti min. 1h situovaná do rozvodny NN. Budou použita  adresná LED svítidla jež umožní dálkový monitoring stavu NO. Každý patrový rozvaděč osvětlení bude vybaven modulem pro sledování výpadku fází normálního osvětlení, na základě signalizace výpadku pak budou aktivována nouzová svítidla. Tyto rozvaděče budou vzájemně propojeny datovým kabelem  jež bude zakončen v ústředně NO.

Instalovaná svítidla budou svými parametry a designem odpovídat stávajícímu objektu.

Stabilita v letním období

Vzhledem k orientaci seminárních místností a vzhledem k tomu, že jsou seminární místnosti uvažované jako počítačové místnosti (především místnosti orientované na jih a směrem na západ) nevychází stabilita v letním období. Proto jsou seminární místnosti chlazeny. Chlazení objektu bude odpovídat koncepci z 1.etapy, požadavkům vzduchotechniky a požadavkům hygienika. Chlazení včetně zdroje bude zcela nové. Chlazené budou všechny seminární místnosti (fancoily v kazetových podhledech) a posluchárny (vzduchotechnické jednotky). 

Změny oproti vydanému stavebním povolení z roku 2014

13.03.2016 | 1108x

Velká posluchárna v severní části objektu nebude realizována v této etapě.Návrh oken na severní straně suterénních místností.Změna typu suterénních místností ze šaten na archiv a příruční sklady…

čtěte více >>

Půdorysy

22.02.2016 | 1694x

1.PP1.NP2.NP3.NP4. a 5. NP

čtěte více >>

Řezy

22.02.2016 | 1720x

Řez A-AŘezy B-B a C-CŘez D-D

čtěte více >>

Pohledy

22.02.2016 | 1801x

Pohled jižní a severníPohled západní a východníBarevnost fasády jižní a severníBarevnost fasády západní a východní

čtěte více >>