09.03.2016
V následující aktualitě bych chtěl představit nejvýznamnější stavební akce na PEF z období let 2008-2015, které byly zaměřené zejména na vyrovnání standardů z výstavby CEMS1 a modernizaci prostředí původní budovy z roku 1964. Článek je nakonec poměrně obsáhlý, proto na začátek připojuji seznam uvedených rekonstrukcí, revitalizací či přestaveb:
Po uvedení CEMS1 do provozu vznikla výrazná disproporce mezi vybaveností kancelářských a výukových prostor, designem komunikačních prostor a kvalitou inženýrských sítí na původní a nové budově. Vzhledem k finanční a časové náročnosti uvažované rekonstrukce bylo nutné celou akci rozložit do několika let.
V roce 2008 byla zahájena rekonstrukce původní budovy přípravou nových tras pro novou silno a slaboproudou infrastrukturu (statikem schválené jádrové vrtání nosníků na chodbách) a vybudováním nových silnoproudých rozvaděčů a nové slaboproudé rozvodny. Zároveň došlo i na kompletní výměnu svislé zdravotechniky (stoupaček). Akce byla zakončena zakrytím nových tras na chodbách minerálním podhledem.
V dalším roce 2009 pokračovala rekonstrukce komplexní výměnou silnoproudých a slaboproudých rozvodů v celém objektu staré budovy tak, aby bylo dosaženo stejného standardu jako na CEMS1. Zároveň byla vybudována nová silnoproudá rozvodna včetně nového přívodu pro původní budovu a doplněného o technologii nepřetržitého napájení (UPS). Stejně tak byla kompletně vyměněna ležatá zdravotechnika (přívody vodovodu a odpadu v jednotlivých místnostech). Na starou budovu byl také instalován systém jednotného času do výukových a komunikačních prostor.
V roce 2010 byla celá akce završena komplexní rekonstrukcí designu komunikačních prostor původní budovy - výměnou dlažeb, instalací obložení a informačních prvků a částečnou výměnou dveří.
Z rekonstrukce staré budovy byla vyjmuta část od hlavního vstupu až po původní posluchárny, kterou fakulta chtěla řešit reprezentativně a moderně. Ke spolupráci byli proto přizváni architekti Luka Križek a Radek Bláha z ateliéru IOSTUDIO a vzniklo několik navazujících designových projektů věnovaných hlavnímu vstupu, zádveří, spojovacímu krčku, předsálí a posluchárnám EI, EII a EIII.
První prostor, který se dočkal rekonstrukce, byl hlavní vstup se zádveřím a vstupním vestibulem a předsálí poslucháren. Zde se jednalo "jen" o modernizaci prostoru a nebylo proto potřeba řešit projekt na stavební povolení resp. výběr zhotovitele a následnou podlimitní veřejnou zakázku.
Celá akce probíhala v kontextu přípravy veřejných zakázek na rekonstrukci spojovacího krčku k posluchárnám (vznikne zcela nový prostor) a plánovaného zateplení původní budovy PEF.
Z této rekonstrukce se zejména vzhledem k zákonu o veřejných zakázkách stala tak trochu naše noční můra. Celkově proběhly 4 veřejné zakázky a i když bylo po výběru zhotovitele v rámci 2. zakázky zřejmé, že vysoutěžená firma nebude schopna za nabídnutou cenu stavbu dokončit, zákon o veřejných zakázkách v tehdejším znění neumožnil firmu vyřadit. Proto byla stavba zahájena, proběhlo její založení a pak se čekalo, až vyprší termín dokončení stavby podle uzavřené smlouvy.
Po dalších 2 kolech veřejných zakázek byla dne 19.9.2014 uzavřena smlouva s dodavatelem Konsit a.s. v reálných finančních relacích a stavba začala konečně přibývat. Kromě koordinátora stavby za ČZU Ing. Františka Jeřábka vzhledem k výše uvedeným komplikacím stavbu nespustila z očí ani ředitelka PTO Ing. Miloslava Jungmanová.
Navrhované řešení je nejlépe popsáno v technické zprávě projektu:
"Jedná se o dostavbu a zároveň nástavbu za účelem zbudování atria, které bude nahrazovat původní spojovací koridor. Ten již neodpovídal svému účelu uživatelsky jak kapacitně, tak vybaveností. Atrium propojuje dvě části jedné fakulty tak, aby byly obě částí funkční jako celek a rozšiřuje možnost využití o funkce relaxační, samovzdělávací a společenské.
Přístavba a nástavba je navržena tak, aby v maximální možné míře respektovala požadavky investora a reagovala na nedostatek společných prostor fakulty. Uleví tak přeplněným chodbám a bude sloužit studentům v době mezi výukovými bloky. Zároveň je kladen důraz na zachování akademické přístupu a umožňuje studentům pracovat samostatně ve vlastním volném čase ve vyhovujících podmínkách. Nejedná se primárně o prostor určený k práci, přesto bude možno se připojit na vlastním notebooku přes bezdrátové wifi a tak využít čas k práci či zábavě.
Limitované podmínky a urbanisticky nevhodné umístění stavební parcely nutily
k důkladnému zamyšlení, jak k budoucímu architektonickému návrhu přistupovat.
Z urbanisticko architektonického hlediska není vhodné cokoliv vložit mezi stávající hmoty
PEF a přednáškového pavilonu. Nešetrný návrh nové přístavby atria by mohla být k místu
velice agresivní. Proto byl zvolen velice citlivý přístup, který využije hlavní přednosti stavební
parcely. Hlavní devizou je to, že z funkčního a provozního hlediska je místo ideálně vhodné
k tomuto účelu. Záměr využít daný prostor je velmi logický a příznivý. V kontextu provozu stávajících budov je dispozičně velmi dobře umístěný. Díky němu navíc studenti získají
přístup do severní části zahrady, která byla studentům doposud zpřístupněna jen pohledově.
Zahradu budou moci aktivně využívat a v letním období bude pobyt v atriu rozšířen i na ni.
Navržená zahrada bude doplňovat novou přístavbu atria a společně vytvoří harmonický
celek funkční a architektonicky hodnotný. Fakulta novým atriem získá komunikační centrální
bod a přispěje k lepší orientaci a pohodovému pobytu studentů v celé budově.
Navržené atrium systémově navazuje na stávající okolní zástavbu a vytváří přirozený propojovací prvek hlavní a přednáškové budovy Provozně ekonomické fakulty ČZU. Tvaroslovím vychází z okolních budov. Výraz přístavby je zvolen tak, aby nerušil a zapadal do již existujícího kontextu. Společným jmenovatelem se stal přiznaný skeletový konstrukční systém. Stavba tak navazuje na strukturu zástavby a respektuje tak koncepci původního návrhu z 60. let."
Celý průběh stavby je nejlépe znázorněn v časosběrném videu:
V rámci řešení investičního rozvojového projektu Provozně ekonomické fakulty proběhla v období letních prázdnin 2013 rekonstrukce poslucháren EI, EII a EIII. Hlavním cílem byla celková modernizace poslucháren se zaměřením na zkvalitnění pedagogického procesu a rozšíření komplexnosti způsobu využití poslucháren vedoucí ke zvýšení atraktivity studia.
Realizaci předcházela důkladná analýza formou studie osvětlení, akustické studie, projektu audio-vizuální techniky a architektonické studie katedry.
Celý projekt byl dokončen v rekordně krátkém čase omezeným začátkem akademického roku a jeho výsledky lze shrnout do několika bodů:
Během letních prázdnin 2015 opět za přispění prostředků IRP pokračovala modernizace poslucháren rekonstrukcí podlah, výměnou konstrukcí a sedaček a vybudováním bezbariérových sezení. V letošním roce bude celá rekonstrukce dokončena komplexní digitalizací audiovizuálních technologií a standardizací řídícího systému.
V roce 2013 proběhla na ČZU podlimitní veřejná zakázka "Zateplení univerzitních budov v areálu ČZU", jejíž součástí bylo i zateplení staré budovy PEF (dále pak dokončení zateplení FAPPZ a zateplení TFI a TFII).
Na vlastní zateplení byl použit především polystyrén v různých provedeních:
XPS tl.120mm - v místě soklů, čelní fasáda anglických dvorcích, sokl nad spojovacím krčkem, sokl nad
přístavkem na jižní straně objektu, sokl objektu vystupujícího nad rovinu střešního pláště.
XPS tl.30mm – boční zateplení oken a zateplení parapetů v anglických dvorech.
EPS GreyWall tl.120mm – čelní zateplení fasády.
EPS GreyWall tl.30mm – zateplení u rámu oken, pod parapetem. Zateplení vnitřní strany konstrukce
předsazeného vstupu.
Tepelná izolace v místě skeletové konstrukce byla lepena cementovým lepícím tmelem. Desky byly lepeny celoplošně (ne bodově) a dále byly připevňovány hmoždinkami zateplovacího systému.
Tepelná izolace v místě vyzdívek (místa, kde je konečná povrchová úprava provedena mozaikou a
obkladem) byla lepena celoplošně a mechanicky kotvena k nosné konstrukci.
Celá tato akce proběhla za dozoru Ing. Františka Jeřábka z Provozně technického odboru ČZU a neprovázely ji téměř žádné komplikace. Jediným "omylem" byla žlutá mozaika na východní fasádě budovy, která sice kopírovala fasádu západní, ale v takovém rozsahu působí nejednotně. V rámci výstavby CEMS2 mělo dojít k nápravě a mozaika měla být nahrazena naší fakultní červenou, ale vzhledem k zárukám bude nutné tuto změnu ještě odložit.
Z výběru prostor pro umístění Testovacího centra PEF vzešel jako nejvhodnější internetový pavilon v přízemí rektorátu. Před vlastní realizací stavebních úprav bylo vytvořeno nové architektonické řešení s optimalizací celkového budoucího provozu. Pro vlastní testování byla vybudována jedna vyhrazená místnost pro 50 studentů a druhá místnost s kapacitou 25 studentů s možností alternativního využití pro výuku U3V, samostatnou přípravu studentů nebo zajištění ECDL testování. Zároveň byl vybudován foyer s recepcí, zabudovanými uzamykatelnými skříňkami, samoobslužnou tiskárnou a nápojovým automatem.
Vstup do testovacích místností je monitorován bezpečnostním rámem s detekcí elektronických zařízení a probíhající testování je prostřednictvím kamerového systému monitorováno v recepci a nahráváno do datového úložiště. Celý prostor je zajištěn elektronickým zabezpečovacím systémem. Tím je výrazně posílena regulérnost testování.
Vyhrazená místnost je vybavena pracovními stanicemi All-In-One s dotykovou obrazovkou a bezdrátovými periferiemi. Stejnými pracovními stanicemi je zajištěn chod recepce s 2 pozicemi pro obsluhu, 1 pozicí pro monitoring a 2 počítače v rezervě minimalizují dobu na opravu případné závady techniky.
Pro vlastní testování je využíván stávající univerzitní e-learningový systém Moodle doplněný o nově naprogramovaný rezervační modulem testovacího centra. Softwarový vývoj probíhal vlastními zdroji fakulty.
Krásné a moderní prostředí Testovacího centra PEF vzniklo také za spolupráce s architekty z ateliéru IOSTUDIO.
Z uvedených informací je zcela zřejmé, že vedení fakulty věnovalo modernizaci našeho pracovního prostředí velkou pozornost a že naše budova za těch skoro 10 let opravdu "zkrásněla". Stavební aktivity s sebou samozřejmě přinesly i různá omezení, které jsme se vždy snažili situovat do letních prázdnin. Ale řekněme si upřímně - stálo to za to.
Ing. Ondřej Hradecký
Středisko informačních služeb
vedoucí
Tento článek se věnoval zejména stavebním činnostem, které každý z nás vidí na první pohled. Někdy příště se na něj pokusím navázat i z pohledu technologií, které naši práci zefektivňují a zpříjemňují.