Katedra ochrany rostlin je jednou z kateder Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů s nejdelší tradicí. Byla založena už v padesátých letech 20. století, nicméně jednotlivé předměty oboru ochrana rostlin byly vyučovány už před první světovou válkou. Postupně zde působila řada význačných pedagogů, např. prof. Baudyš, prof. Bubák nebo prof. Bartoš. V současné době katedra sídlí v areálu České zemědělské univerzity v městské části Praha - Suchdol. Strukturu katedry tvoří čtyři výzkumné týmy, které se zabývají rostlinolékařskou entomologií, mykologií, nematologií a virologií. Tyto týmy se zabývají ochranou rostlin v souvislosti s konkrétními chorobami nebo škůdci, samozřejmě nepůsobí jako samostatné jednotky, ale studovaná témata se prolínají. V rámci základního a aplikovaného výzkumu jsou používány jak tradiční přístupy k ochraně rostlin v souvislosti s biologickou a chemickou ochranou, tak nové inovační metody jako např. využití robotizace či umělé inteligence v zemědělství. Ve výzkumu katedra spolupracuje s významnými českými i zahraničními institucemi a se zemědělskými podniky.
Pro veřejnost katedra poskytuje služby jako odborné poradenství, konference a jiné odborné a popularizační přednášky. Středoškolští studenti mohou na katedře vypracovat práci v rámci Středoškolské odborné činnosti nebo se zúčastnit popularizačních akcí jako např. Vědcem na vlastní kůži nebo Rostlinolékařský seminář. Pro magisterské studenty katedra zaštiťuje dvouletý studijní program ROSTLINOLÉKAŘSTVÍ zakončený státní závěrečnou zkouškou a diplomovou prací. V rámci tohoto programu studenti získají kompletní znalosti z výše zmíněných oborů entomologie, mykologie, nematologie a virologie v souvislosti s ochranou rostlin. Tyto znalosti studenti uplatní v budoucím zaměstnání rostlinolékaře, agronoma, ve státní, akademické či komerční sféře. Závěrečné práce však na katedře mohou vypracovávat i studenti z jiných kateder.
Absolventi katedry nalézají uplatnění zejména jako rostlinolékaři v zemědělských podnicích napříč Českou republikou nebo jako soukromý hospodáři. Ve státní zprávě pak absolventi pracují zejména ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby (VÚRV), v Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělským (ÚKZÚZ), ve Státním zdravotnickým ústavu (SZÚ), na Ministerstvu zemědělství (MZe) nebo na Ministerstvu životního prostředí (MŽP) či v Agentuře ochrany přírody a krajiny (AOPK) či na Akademii věd (AV). Pro uplatnění v soukromém sektoru, ve firmách zaměřených na výzkum pak absolventi uplatní zejména znalosti molekulárních metod a diagnostiky.
Jak bylo uvedeno výše, strukturu katedry tvoří čtyři výzkumné týmy. V čele katedry, v současné době, působí doc. Ing. Miloslav Zouhar, Ph.D., uznávaný odborník na problematiku ochrany rostlin v souvislosti s háďátky a zároveň proděkan pro pedagogickou činnost a informační systémy. Ve výzkumném týmu Rostlinolékařská nematologie dále působí Ing. Marie Maňasová, Ph.D.. Výzkumný tým Rostlinolékařská entomologie je zastoupen třemi členy katedry, a to doc. Ing. Janem Kazdou, CSc., RNDr. Janem Raškou Ph.D. a Mgr. Alenou Samkovou, Ph.D.. V týmu Rostlinolékařská mykologie v současné době působí Ing. Jana Mazáková, Ph.D.. V posledním zmíněném výzkumném týmu Rostlinolékařská virologie působí prof. Ing. Pavel Ryšánek, CSc., Ing. Lenka Grimová, Ph.D. a Mgr. Veronika Konrádyová, Ph.D.. S katedrou spolupracují také externí členové, světově uznávaní odborníci v oboru entomologie, a to prof. Ing. RNDr. František Kocourek, CSc., doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D. a doc. Ing. Václav Stejskal, Ph.D.. V neposlední řadě nepostradatelnými členy katedry jsou také techničtí pracovníci, Mgr. Kateřina Dunovská, Jaroslava Vospělová a Ing. Jana Wenzlová.