×
Katedra chovu zvířat a potravinářství v tropech
banner

Antilopa Derbyho

Největší antilopy > Antilopa Derbyho

Antilopa Derbyho
(Taurotragus derbianus derbianus)

Antilopa Derbyho je možná největší antilopa na světě (pokud to není antilopa losí). Samci i samice mají dlouhé, mohutné, spirálovitě stočené rohy, které mohou dosahovat přes metr délky. Jednotlivá zvířata lze rozlišit podle charakteristického pruhování na bocích, pruhů může být 11 až 17 a po celý život zvířete se jejich uspořádání nemění. Mohutný kontrastně černobílý lalok začíná hned pod bradou, uši jsou okrouhlé. Samci jsou větší než samice, ale i přes svou velikost působí ladným elegantním dojmem.

 

Záchranný program
Západní poddruh antilopy Derbyho je kriticky ohrožený, posledních 170 jedinců žije ve volné přírodě v Národním parku Niokolo Koba v Senegalu. V roce 2000 bylo z přírody odchyceno 6 zvířat, která se stala základem záchranného programu. V oplocené rezervaci Bandia se jim od roku 2002 pravidelně rodí mláďata. Tým vědců a odborníků z České zemědělské univerzity se již 11 let podílí na řízení záchranného programu, zajišťuje individuální identifikace nově narozených mláďat, organizuje a realizuje náročné transporty vybraných zvířat do nových chovných stád a sleduje genetické a demografické parametry populace.

  

V současné době se ve dvou senegalských rezervacích nachází v rámci záchranného programu celkem 75 jedinců. Nedílnou součástí práce českého týmu je také výzkum související především s ekologií a chováním antilop. Kontinuitu záchranného programu zajišťuje série vzdělávacích aktivit pro místní senegalské obyvatele i pro českou veřejnost.
   

Přidejte se!
V roce 2010 bylo na podporu záchranného programu pro antilopu Derbyho založen spolek Derbianus Conservation. Ať už vás zaujal osud antilopy Derbyho nebo skutečnost, že se na její záchraně podílí Česká republika jako jediný zahraniční partner, máte možnost se k nám přidat a usilovat o přežití tohoto unikátního tvora společně s námi.

 

Kontakty
Ing. Karolína Brandlová, PhD.
email: karolina@derbianus.cz
Derbianus Conservation, z.s.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Kamýcká 129, 165 21 Praha 6 Suchdol
www.derbianus.cz
www.gianteland.com