AI Bridge je nová iniciativa pořádaná Katedrou informačního inženýrství (KII), která se zaměřuje na propojení akademického světa a komerčního sektoru v oblasti umělé inteligence. Hlavním cílem je překlenout propast mezi teoretickými znalostmi a praktickým využitím AI. Iniciativa nabízí řadu aktivit, včetně workshopů, podcastů a příležitostí pro networking a zapojení do projektů.
Workshopy AI Bridge jsou navrženy tak, aby účastníkům poskytly praktické dovednosti v oblasti AI, od pokročilého užívání nástrojů po programování reálných projektů. Workshopy jsou rozdělený do dvou větví, kdy jedna se soustředí na využívání existujících nástrojů AI a jejíž workshopy jsou vhodné pro studenty, firmy i širokou veřejnost. Druhá větev je dedikována programování metod umělé inteligence a účastníky jsou zpravidla technologičtí nadšenci s žádnými nebo malými programátorskými dovednostmi. Pro studenty PEF ČZU lze účast na našich workshopech využít ve prospěch i v rámci povinné bakalářské praxe.
Podcasty se zaměřují na dvě hlavní oblasti: komerční a akademickou. V komerční větvi jsou diskuse s odborníky, kteří implementují AI ve firmách, zatímco akademická větev se věnuje diskuzím o aktuálních vědeckých tématech a článcích.
AI Bridge také podporuje spolupráci mezi studenty a firmami. Studenti pod dozorem doktorandů mají možnost pracovat na projektech pro firmy, zatímco firmy mohou posílat své zaměstnance na workshopy a přednášky. Tato spolupráce může vést k vytváření společných konsorcií pro grantové projekty a poskytovat studentům cenné juniorské zkušenosti již během studia.
Nadcházející workshopy:
Pro zimní semestr 2024 jsou naplánovány následující workshopy:
22.1.2024, 18:00 (C26), Klasifikační a regresní úloha ve světě bankovnictví
24.1.2024, 18:00 (EIII), Efektivní využití nástrojů generativní AI se zaměřením na text: Zjistěte, jak můžete využít AI nástroje pro generování textu, včetně maximálního využití chat GPT. Workshop se koná na PEF ČZU.
31.1.2024, 18:00 (EII), Programování generativní AI se zaměřením na text: Ponořte se do světa generativní AI a naučte se, jak vyvíjet generativní modely textu. Workshop proběhne na České zemědělské univerzitě v Praze.
21.2.2024, 18:00 (PEF ČZU, posluchárna EIII), Generování obrázků s podporou AI
Typ workshopu: práce s existujícími nástroji AI, vhodné pro studenty, firmy, širokou veřejnost
Naučte se správně generovat obrázky! Velké porovnání nástrojů DALLE, Midjourney a difúzních modelů s praktickými ukázkami
28.2.2024, 18:00 (PEF ČZU, posluchárna EIII), Zpracování obrazu s podporou AI
20.3.2024, 18:00 (PEF ČZU, posluchárna EIII), Chatbot ve firmě
27.3.2024, 18:00 (PEF ČZU, posluchárna EIII), Chatbot v jazyce Python
17.4.2024, 18:00 (PEF ČZU, posluchárna D1), AI v průmyslu
24.4.2024, 18:00 (PEF ČZU, posluchárna EIII), Nasazení ML modelů do produkce
19.11.2024 18:00 (PEF ČZU, posluchárna EIII), Automatizace s Generativní AI
20.11.2024 18:00 (PEF ČZU, posluchárna EIII), Úvod do Programování Metod Umělé Inteligence
Proběhlé podcasty:
1.2.2024 jsme natočili náš historicky první podcast s naším hostem Dmytrem Molokeidovem, který se rozpovídal o AI projektech z praxe, o procesu nasazení natrénovaných modelů do produkce nebo o práci s 3D daty v souvislosti s neuronovými sítěmi. V současné chvíli pro Vás připravujeme video, audio a distribuční kanály, abyste si podcast mohli poslechnout.
4.3.2024 proběhl druhý podcast, jejímž hostem byl Lukáš Kellerstein. Lukáš pracuje v Microsoftu a rozpovídal se u nás například o tom, jak produkty umělé inteligence mění fungování vývojových týmů, na jakých nástrojích Microsoft pracuje, a také nastínil, jak vypadá pohovor v Microsoftu.
Iniciativa AI Bridge představuje krok k integraci moderních technologií do praxe a podporuje rozvoj udržitelných a efektivních AI řešení nejen v akademickém prostoru, ale i v komerční sféře.
* Prohlédněte si naše promo video z prvního workshopu a získejte představu o tom, co AI Bridge nabízí
Na setkání s Vámi se těší náš tým:
Martin Pelikán, Jiří Orság, Martin Čejka, Štěpán Pešout, Tomáš LeBrun, Tereza Nehézová Sedlářová