×
Katedra chovu hospodářských zvířat
banner

O nás2

O nás2

Omlouváme se. 

Webové stránky katedry jsou ve výstavbě. 

Děkujeme za pochopení.



Primárním úkolem katedry je pedagogická a výzkumná činnost v oblasti chovu hospodářských zvířat.  

Výuka je zajišťována pro všechny úrovně vzdělávání – bakalářské, magisterské i doktorské studium. V celkovém výčtu se jedná o zajištění 54 předmětů jak pro FAPPZ, tak i pro další fakulty ČZU.  

Hlavními směry výzkumu je sledování ukazatelů umožňujících zvyšování užitkovosti hospodářských zvířat a zajištění optimálních podmínek chovu, jak z hlediska welfare zvířat, tak z hlediska možností chovatelů. Jedná se tedy jak o základní, tak aplikovaný výzkum, řešený zejména v rámci projektů NAZV a TAČR, ale i na základě požadavku praxe – tedy projektů PRV.  

Katedra disponuje moderním chovatelským a experimentálním vybavením zaručujícím realizaci profesionálních vědeckých či poloprovozních experimentů v oblasti chovu hospodářských zvířat.  

V rámci řešení výzkumných úkolů a výuky studentů katedra spolupracuje s řadou významných pracovišť a to jak v ČR tak i zahraničí.  

Katedra je též vybavena moderními laboratořemi sloužícími pro analýzy v oblasti genetiky, reprodukce a produkce u hospodářských zvířat. 


Primárním úkolem katedry je pedagogická a výzkumná činnost v oblasti chovu hospodářských zvířat. 

Výuka je zajišťována pro všechny úrovně vzdělávání – bakalářské, magisterské i doktorské studium. V celkovém výčtu se jedná o zajištění 54 předmětů jak pro FAPPZ, tak i pro další fakulty ČZU – PEF a TF (viz. studijní dokumenty - https://www.af.czu.cz/cs/r-6780-studium/r-6796-dokumenty/r-9571-studijni-dokumenty). 

Hlavními směry výzkumu je sledování ukazatelů umožňujících zvyšování užitkovosti hospodářských zvířat a zajištění optimálních podmínek chovu, jak z hlediska welfare zvířat, tak z hlediska možností chovatelů. Jedná se tedy jak o základní, tak především o aplikovaný výzkum, řešený zejména v rámci projektů NAZV a TAČR, ale i na základě požadavku praxe – tedy projektů PRV.

Katedra disponuje moderním chovatelským a experimentálním vybavením (testační stáje) zaručujícím realizaci profesionálních vědeckých či poloprovozních experimentů v oblasti chovu prasat, drůbeže a králíků. Katedra je vybavena moderními laboratořemi sloužícími pro analýzy v oblasti genetiky, reprodukce a produkce u hospodářských zvířat (mléka, masa, vejce). Co se týká přístrojového vybavení, katedra disponuje např. průtokovým citometrem, který umožňuje detailní analýzy parametrů spermií. S jeho využitím byly vypracovány nové sety barvení aplikované u spermií beranů.

Pracovníci katedry řeší a garantují zavádění moderních inovací do zemědělských podniků v oblasti chovu skotu, ovcí, prasat a drůbeže

V oblasti výzkumu se zaměřují na problematiku:

- kvality mléka, zdraví a welfare dojnic v intenzivních chovech skotu,  

- optimalizaci řízení reprodukce hospodářských zvířat 

- ekonomické hodnocení zootechnických opatření v chovu dojeného skotu, masného skotu a prasat, 

- studium kandidátních genů ovlivňujících reprodukční a produkční užitkovost hospodářských zvířat,  

- výskyt kančího pachu,  

- cesty jeho eliminace a na optimalizaci podmínek chovu a ustájení z hlediska welfare u hospodářských zvířat 

Členové katedry pravidelně pořádají konference, semináře a odborná školení pro chovatelskou veřejnost a úzce spolupracují s chovatelskými svazy jednotlivých druhů hospodářských zvířat a zastřešující Unií chovatelů hospodářských zvířat ČR.