Průvodce doplňkovými materiály k předmětu Rybníky a vodní nádrže
Složka Rybníky a vodní nádrže obsahuje 2 doplňkové studijní materiály (I. a II.), jednu část knihy Rybníky v ČR (str. 1-85), kterou s laskavým svolením autorů a vydavatele mohu pro výuku používat, dále výukové video „Půda a voda v krajině“ a pro zajímavost také informaci o mase naší nejběžnější sladkovodní ryby – kapra. Pro zpracování byly použity podklady z několika institucí, které jsou na v podkladech citovány. Všem, kdo takto poskytl bezplatně podklady pro studium Vás, našich studentů, opravdu patří moje poděkování.
Všem studentům, kteří tyto doplňkové materiály budou používat, přeji hodně trpělivosti při čtení a tudíž studiu.
Prof. Ing. Svatopluk MATULA, CSc. - vyučující
Přehled souborů ve složce:
Informace pro doplnění znalostí o vodním hospodářství a vodě v krajině včetně odkazů na internetové zdroje, které jsou volně dostupné. Důraz je kladen na legislativní rámec jak v legislativě národní, tak i v legislativě EU.
Význam a funkce rybníků, tato část, kromě textu, obsahuje otázky k zamyšlení, na které by čtenář měl hledat sám odpověď, a pak na semináři s pedagogem budou jednotlivá témata probrána detailně.
Elektronické podoba části velmi zdařilé publikace Rybníky v České republice autorů J, Křivánka, J. Němce a J. Koppa a to str. 1 – 85, tedy části, která je věnována historii rybníků a rybníkářství, úloze rybníků v průmyslu, zemědělství, lesnictví, pojednává o rybářství a rybaření, o rybářském výzkumu a školství. Část knihy je se svolením vydavatele možno užívat pro výukové účely, ale nesmí být použita ke komerčním účelům.
které je také se souhlasem tvůrce i majitele autorských práv možno použít k výuce. Zde je ukázáno, jak dva nejdůležitější přírodní zdroje – voda a půda - spolu úzce souvisí. Klikněte zde pro přehrávání videa. (Pokud se video nespustí, stáhněte ho do svého počítače a spusťte v přehrávači.)
Přehledný obrázek kapra a jeho kulinářského využití v české i anglické verzi. Obrázek je s díky převzat z podkladů MZe ČR a je uváděn pro zajímavost