×
Katedra zpracování dřeva a biomateriálů
banner

Studentské práce

Dřevostavba turistické útulny s téměř nulovou potřebou energie – Píšťalka

 

Autor: Miloš Pavelek

Vítězství v kategorii Moderní dřevostavby - návrhy (veřejné hlasování) v soutěži Dřevěná stavba roku 2016 a 3. místo v soutěži Stavby s vůní dřeva 2015

 

 

Möbius – pareSITE: Environmentální letní pavilon

 

Projekt byl realizován za spolupráce ARCHIPu a Fakulty lesnické a dřevařské na České zemědělské univerzitě v Praze. Jedná se o environmentální letní pavilon s trojúhelníkovou strukturou ve tvaru möbiovy pásky z torzních prken s půl centimetru tenkými pláty, které poskytují stín a odpařují vodu za suchého počasí. Tangenciálně řezané pláty reagují na relativní vlhkost svým borcením, čímž umožňují cirkulaci vzduchu v parných dnech. Návrh byl zhotoven v Grasshopperu pro Rhino v kombinaci s Rhinem a vyroben na CNC kotoučové pile Hundegger Speed-Cut 3 a na tříosé CNC fréze HOMAG Venture 06S.

 

Dřevěný pavilon LOOP

Pavilon Loop snoubí přírodní materiál s moderním parametrickým přístupem k navrhování. Vznikl za spolupráce Marie Davidové z ateliéru COLL COLL a Fakulty architektury na ČVUT, Šimona Prokopa z COLL COLL a Martina Klody z architektonické huti ARCHWERK a týmu složeného ze studentů Technické univerzity v Liberci a Fakulty lesnické a dřevařské na České zemědělské univerzitě v Praze. 

 

Návrh využití dřevěných prvků a technologie jejich výroby u jízdního kola

Autor: Miroslav Bureš

V této diplomové práci je rozebráno nastínění směru vývoje v používání nových materiálů, jako je hořčík nebo slitiny hliníku a scandia, dále soupis požadavků na jízdní kolo vycházející ze zákona č. 341/2002, návrh možnosti použití dřevěných prvků pro stavbu jízdního kola a několik variant dřevěných rámů. Jako podklad pro konstrukční řešení kola s převahou dřevěných prvků je použita geometrie horského kola v kombinaci s geometrií kola městského. Zpracováno v programu TurboCAD 17 Profesional. Výstup: kompletní výkresová dokumentace doplněná o specifikaci jednotlivých dílů, 3D model a vizualizace. Tyto výstupy mohou být podkladem pro výrobu kola na CNC stroji, ale i pro výrobu na klasických truhlářských strojích. Více informací o projektu naleznete zde.

 

Parametricky navrhovaná dřevěná parková konstrukce

Autor: Jiří Šmejkal

Diplomová práce zpracovaná v podobě návrhu parkové konstrukce propojujícího problematiku parametrického (generativního) navrhování v kombinaci s realistickými konstrukčními možnostmi dřeva a materiálů na bázi dřeva. 

 

Architektonický návrh sportovního centra na bázi dřeva

Autor: Ondřej Salát

Diplomová práce zpracovaná v podobě návrhu sportoviště, ve kterém jsou hlavními použitými materiály dřevo a materiály na bázi dřeva. 

 

Lamelové polohovací křeslo


Autor: Tomáš Sapík

Projekt vychází částečně z diplomové práce, ve které se autor pokouší ukázat možnosti využití progresivní technologie tvarových lamelových výlisků. Neobyčejné vlastnosti tvarových lamelových výlisků jsou demonstrovány na návrhu polohovacího lamelového křesílka. Křesílko je téměř celé navržené z lamelových výlisků a dá se rozkládat do dvou poloh. První poloha se nazývá "Vysoké odpočivné křeslo s područkami" a druhá se nazývá "Křeslo odpočivní dlouhé", nebo také lehátko. Obě polohy jsou navržené s maximálním důrazem na ergonomii a pohodlí při užívání. Inspirací pro základní konstrukční princip byla „X“ stolička ze šestnáctého století. Možnosti začlenění polohovacího křesílka do interiéru jsou ukázány na několika vizualizacích, ve kterých jsou přidány další interiérové prvky. Mezi interiérové prvky patří i dva kusy nábytku s obdobnou konstrukcí a designem. Více informací o projektu naleznete zde.