×
Středisko Informačních služeb
banner

G Suite (Google Apps)

Nabízené technologie > G Suite (Google Apps)

G Suite je sada cloudových nástrojů, groupwaru a softwaru poskytovaného společností Google. G Suite for Education (původní název Google Apps for Education) je cloudové řešení pro školy a univerzity s neomezeným úložištěm pro e-maily, soubory, složky a zálohy. G Suite for Education je pro školy a univerzity v plné verzi zdarma.

Přístup ke G Suite je výhradně přes webové rozhraní, nic se neinstaluje. Aplikace G Suite spolupracují bez problémů se všemi mobilními platformami. G Suite obsahuje webové aplikace Gmail, Disk Google, Dokumenty Google, Google Hangouts, Kalendář Google a další. Hlavní předností tohoto řešení je možnost týmové práce, sdílení všech typů dokumentů, nebo přímo jejich společná tvorba v reálném čase. ČZU PEF provozuje G Suite na vlastní doméně (pef.czu.cz).

Bezpečnost a dostupnost G Suite

Univerzitní G Suite je z pohledu bezpečnosti dat, ochrany soukromí, zabezpečení a dostupnosti zásadně odlišné od veřejných Gmail účtů. Veškerá data uložená v G Suite jsou ve vlastnictví a správě ČZU PEF. Na rozdíl od služeb Google pro běžné uživatele, ve kterých mohou být reklamy, nejsou data ve službě G Suite for EDU shromažďována, skenována ani používána pro reklamní účely.

Základní aplikace G Suite mají garantovanou 99,9% dostupnost bez plánovaných odstávek kvůli údržbě. Tyto aplikace mají také nepřetržitou zákaznickou podporu.

Aplikace G Suite

Mezi základní produkty a služby G Suite for Education patří Gmail, Kalendář Google, Disk Google, Dokumenty Google, Tabulky Google, Prezentace Google, Formuláře Google, Google Hangouts a Weby Google. Existuje mnoho dalších aplikací a služeb pro G Suite, další nástroje od Google i tzv. třetích stran lze nalézt v obchodu G Suite Marketplace.

 Gmail

Služba Gmail funguje na doméně @pef.czu.cz. Gmail je dostupný prostřednictvím webového prohlížeče nebo přes mobilní aplikaci, příp. je možné Gmail napojit přes řadu desktopových e-mailových klientů. Webová aplikace Gmail nabízí množství funkcí, například kategorizaci zpráv pomocí štítků, nastavení filtrů a pravidel pro zprávy, nebo kompletní správu kontaktů. Gmail obsahuje anti-spam filtr a velmi efektivní vyhledávání v e-mailech.

Služba Gmail je synchronizována s LDAP serverem ČZU a Gmail při psaní e-mailu "našeptává" kontakty v rámci celé ČZU.

 Kalendář Google

Kalendář Google je integrovaný online kalendář s možnostmi sdílení a vytváření týmových kalendářů. Sdílení kalendářů umožňuje kontrolu dostupnosti osob, pomocí Kalendáře Google je také možné zjistit dostupnost místností nebo jiných sdílených prostředků a rezervovat je pro různé akce. K dispozici jsou mobilní aplikace nebo synchronizace s integrovanou kalendářovou aplikací v mobilních zařízeních.

Ke spolupráci s ostatními kalendářovými aplikacemi používá Kalendář Google standard iCal.

 Disk Google

Do cloudového Disku Google mohou uživatelé nahrávat jakýkoliv typ souborů, sdílet tyto soubory s ostatními a přistupovat k nim z libovolného počítače, tabletu či smartphonu. Uživatelé Disku mohou synchronizovat soubory mezi počítačem a cloudem pomocí speciální desktopové aplikace.

 Dokumenty Google

 Tabulky Google

 Prezentace Google

 Formuláře Google

G Suite obsahuje online editory pro tvorbu textových i jiných dokumentů, tabulek, prezentací a průzkumů. Dokumenty, tabulky, prezentace a průzkumy je možné sdílet, komentovat a upravovat společně s více uživateli v reálném čase. Mezi další dostupné funkce patří neomezená historie revizí umožňující uchovávání všech provedených změn na jednom místě a offline přístup umožňující uživatelům pracovat na dokumentech bez připojení k internetu.

Služby Dokumenty, Tabulky a Prezentace mají nativní podporu pro úpravy souborů sady Microsoft Office.

 Weby Google

Služba Weby umožňuje vytvářet a upravovat webové stránky bez znalostí kódu HTML nebo webdesignu. Uživatelé v ní mohou vytvářet vlastní stránky či stránky založené na šablonách, nahrávat na ně fotografie a videa, nastavovat u nich přístupová oprávnění k prohlížení či úpravám.

 Google Hangouts

Google Hangouts je nástroj pro textové, hlasové a video konverzace. Google Hangouts umožňuje konverzaci prostřednictvím počítače nebo mobilního zařízení až pro 15 osob. Účastníci konverzace mohou sdílet své obrazovky, prohlížet dokumenty a spolupracovat na nich.

 G Suite na PEF

Hlavním důvodem implementace G Suite na doméně pef.czu.cz bylo používání soukromých účtů gmail.com a potřeba přechodu těchto účtů na oficiální, zabezpečenou a nelimitovanou platformu. Soukromé účty G Suite se často využívaly i pro pracovní dokumenty a e-maily, což bylo v rozporu s bezpečnostní politikou informací ČZU.

Implementátorem G Suite for Education na ČZU PEF je společnost Netmail, certifikovaný Premier Partner Google.


 Podpora G Suite

V rámci Střediska Informačních Služeb (SIS PEF) funguje tým podpory pro G Suite. SIS PEF zajišťuje založení účtu G Suite, poradenství, technickou podporu a školení uživatelů. Na podporu pro G Suite se mohou uživatelé obracet např. v případě že se jim nepodaří přihlásit se na Google, když potřebují pomoc s nastavením G Suite účtu, potřebují přeposílat e-maily na Gmail nebo když nemají nainstalovaný prohlížeč Google Chrome.

Pro záležitosti související s G Suite uživatelé nemohou využít centrální HelpDesk ČZU, musí se obracet přímo se na tým podpory G Suite na PEF. Pro seznámení s řešením G Suite a pro nalezení řešení obvyklých problémů doporučujeme navštívit centrum nápovědy Google https://support.google.com.


Kontakty pro podporu uživatelů G Suite na ČZU PEF:

Jan Prokop, hlavní administrátor, zakládání účtů, tel: 777 347 090, e-mail: prokop@pef.czu.cz

Jiří Novák, uživatelská podpora, programátor, e-mail: orice87@gmail.com

Jaroslav Špaček, technická podpora, tel: 22438 2471, e-mail: jspacek@pef.czu.cz, kancelář: PEF E231