×
Katedra zahradní a krajinné architektury
banner

Aktuality

Přehlídka diplomových prací

I letos je možné přihlásit se do Přehlídky diplomových prací! Své práce můžete hlásit do 31. července jednoduše online přes web diplom.ky.  Více informací.  


Výstava studentských ateliérových, bakalářských a diplomových prací

14. 5. 2024

Srdečně Vás zveme na výstavu ateliérových prací našich studentů. Výstavu zahájíme 3. června 2024 ve 14 hodin a potrvá do 27. června 2024 v přízemí a v 6. patře naší budovy MCEVII na Suchdole.

Pozvánka s podrobnostmi.


Studenti krajinářství představují svá díla 

30. 1. 2024

Aktuálně až do konce února probíhá výstava studentských prací ze zimního semestru. Více si můžete přečíst v článku v Živé univerzitě zde.


Zemřel pan profesor Jiří Mareček, legenda našeho oboru

29. 1. 2024

S hlubokým zármutkem sdílíme zprávu, že v pátek 26. ledna zemřel ve věku nedožitých 94 let pan profesor Jiří Mareček (*3. 6. 1930, †26. ledna 2024). Byl skvělým pedagogem, odborníkem a člověkem, legendou oboru zahradní a krajinářské architektury.

Celá zpráva v Živé univerzitě


Výstava studentských ateliérových prací

12. 1. 2024

Srdečně Vás zveme na výstavu ateliérových prací našich studentů. Výstavu zahájíme 24. ledna 2024 v 15 hodin a potrvá do 28. února 2024 v přízemí a v 6. patře naší budovy MCEVII na Suchdole.

Pozvánka.

Katalog studenstkých ateliérových prací 2022/23

27.10.2023

Vydali jsme nový Katalog studentských ateliérových prací 2022/23 :) Ke stažení ho najdete v sekci Katalog studentských prací.Riegrovy sady se ucházejí o titul Park roku 2023

19. 9. 2023

Jeden z nejvyhledávanějších pražských parků je zase o něco krásnější a pro své návštěvníky atraktivnější. Jeho poslední proměnu ocení nejen ti, kteří milují zdejší výhled na panorama Hradčan a Starého Města. Na nejnovější tváři Riegrových sadů zanechal svůj rukopis vedoucí katedry, krajinářský architekt docent Matouš Jebavý. 

Více v článku: https://zivauni.cz/riegrovy-sady-se-uchazeji-o-titul-park-roku-2023/


Proměny veřejného prostoru podle budoucích architektů krajinářů: výstava na ČZU potrvá do konce června 

31.5.2023

Rozhovor s vedoucím katedry doc. Matoušem Jebavým nejen o nedávno zahájené katedrové výstavě. 

Odkaz na rozhovor.


Budoucí krajináři inspirovali a potěšili svými návrhy odborníky i laiky

V Živé univerzitě vyšel rozhovor s vedoucím katedry doc. Matoušem Jebavým nejen o nedávné katedrové výstavě. 

Odkaz na rozhovor

/17. 4. 2023/


Úspěch v soutěži Laurus 2022

V soutěži čtyř krajinářských škol (FA ČVUT, SPU NITRA, ZF MZLU a FAPPZ ČZU) uspěli letos dva naši studenti, kteří se dostali do finále soutěže. V kategorii MALÉ MĚŘÍTKO to byla bc. Kristýna Nováková s návrhem Rodinné zahrady v jižních Čechách, kde aplikovala téma časové proměnlivosti rostlin pod vedením Ing. Jany Halamové, Ph.D. V kategorii VELKÉ MĚŘÍTKO se do finále dostal bc. Yury Miranovich s návrhem nazvaným Blue-green walls of Quedlinburg, v němž hledal nová krajinářská řešení veřejného prostoru v podmínkách historicky cenného centra města Quedlinburg sužovaného přívalovými srážkami. Vedoucím práce byl Ing. arch. Martin Augustin, Ph.D.

Oběma gratulujeme! 

Informace o soutěži Laurus 2022.

/31.3.2023/


KATALOG STUDENTSKÝCH ATELIÉROVÝCH PRACÍ 2020/2021

Právě vychází nový Katalog studentských ateliérových prací 2020/2021 :) Ke stažení ho najdete v sekci Katalog studentských prací. 


KATALOG STUDENTSKÝCH ATELIÉROVÝCH PRACÍ 2019/20

V březnu 2021 vyšel Katalog studentských ateliérových prací 2019/20 s přehledem vybraných výsledků ateliérové výuky na naší katedře. Celý katalog je k nahlédnutí v sekci Katalog studentských ateliérových prací. 

Ukázka z katalogu:

 Pozvánka na studentský workshop:


Představení projektů Zeleň v Kampusu Hybernská

Pět skupin studentů katedry zahradní a krajinné architektury ČZU vytvořilo návrhy zazelenění Kampusu Hybernská v rámci grantové výzvy Hlavní město Praha - Obnova zeleně. Vybrané projekty budou nyní realizovány a v Kampusu bude zeleněji - přijďte se podívat na všechny návrhy a navnadit se na letošní jaro a léto. Konec šedi! 

Akce se koná v Infopointu Kampusu 11. února 2020 v 18 hodin.


Informace o exkurzích v roce 2020 již najdete v záložce Exkurze.

Právě vycházejí skripta "Stavitelský skicák pro zahradní architekty" pana profesora Jaroslava Sýkory. Zveme zájemce na křest skript dne 19. 12. 2019 od 13 hodin v 6. NP naší budovy FAPPZ-D. 


KZKA zahajuje zpracování projektu s názvem: "Smart plants in the workplace and their impact on work efficiency and stress reduction", který je podporován Visegrad Funds. Projekt má stanovenou hypotézu potvrdit, že vegetace na pracovišti má významný vliv na zvyšování produktivity práce a snižování stresu pracujících. V rámci workshopu bude studenty navrženo osázení vybrané učebny pokojovými rostlinami. Vybraný návrh bude zrealizován a následně bude proveden výzkum vlivu vegetace (viz výše). Na těchto stránkách projektu budete průběžně nalézat informace o průběhu zpracovávání tématu a jeho úžasných zjišťovaných výsledcích....  (M. Kunt) Odkaz zde.


Pozvánka na workshop:

Srdečně zveme zájemce na výstavu PRAŽSKÉ BŘEHY, kde bude představeno komplexní krajinářské řešení břehů Vltavy v Praze Tróji, Praze 7 a Praze 8, které vzniklo v letním semestru 2019 v Ateliéru M3. - Park, areál rekreace.

Výstava v „Galerii U zřícené lávky“ v Praze - Troji je prodloužena do 15.11.2019.

 

V CAMP - IPR Praha bude dne 17. 10. 2019 od 10:00 do 12:00 představeno komplexní krajinářské řešení břehů Vltavy v Praze 7, Praze 8 a Praze - Tróji, které vzniklo v rámci ateliéru M3 Doc. Matouše Jebavého, Ph.D. na katedře zahradní a krajinné architektury ČZU v Praze v letním semestru 2019.Srdečně zveme na výstavu:

Srdečně zveme na tradiční výstavu studentských prací letního semestru:Katedra zahradní a krajinné architektury uspořádala pro zájemce a přátele oboru tradiční lednovou vernisáž a výstavu studentských prací. Vernisáž proběhla 15. 1. 2019 od 13:00 v přízemí budovy MCEVII na ČZU v Praze. Výstava potrvá do 6. 2. 2019.

Fotografie z vernisáže.


Rekultivace Sokolovsko - pozvánka na exkurzi:

V pátek 26. 10. 2018 proběhne odborná exkurze na rekultivace na Sokolovsko. Odjezd od menzy ČZU v 8.00 hodin, návrat kolem 18. hodiny. Jedná se o exkurzi pro menší obor, ale velmi doporučuji pro každého, kdo se zajímá o obnovu člověkem degradované krajiny. V případě zájmu se zapište u Ing. Miroslava Kunta, Ph.D., Vaše účast je stvrzena zaplacením poplatku za autobus ve výši 300 Kč M. Kuntovi. Nabídka platí do naplnění kapacity autobusu, zatím je volných cca 20 míst.

Zdraví Miroslav Kunt


Nabídka praxe:

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou přijme studenty katedra zahradní a krajinné architektury na povinné praxe.

Zahrada nabízí možnost splnění praxí v jedné z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. Těžiště práce se nachází v odborné činnosti, zejména inventarizacích sortimentu.

Vhodné pro menší skupiny studentů. Jednoduché ubytování možné přímo v zahradě.

Více informací a kontakt: Ing. Jiří Šindelář, tel: 736 642 792 becovskabotanicka@seznam.cz

http://www.becovskabotanicka.cz/Pozvánka na výstavu:

Pozvánka na výstavu Ateliéru II - Tvorba v sídle (AMZO 1. ročník) pod vedením Ing. Lucie Miovské, Ph.D.:


Právě vyšlo! V prodeji v prodejně PowerPrint na Suchdole:

 

Pozvánka na přednášku:

 

Pozvánka na přednášku:

 

 

Pozvánka na přednášky:

Výstava výsledků Ateliéru M1. - náměstí, malá parková plocha:

zahradní architektura první poloviny 20. století - mezinárodní konference

Více zde: http://www.ajg.cz/doprovodne-programy/zahradni-architektura-prvni-poloviny-20-stoleti-mezinarodni-konference/

 

Komentovaná prohlídka výstavy Světlo v obraze: český impresionismus

Milí studenti katedry zahradní a krajinné architektury (obory ABAR, AMAR, AMZO),

připravili jsme pro vás možnost navštívit aktuálně probíhající výstavu Světlo v obraze: český impresionismus v Jízdárně Pražského hradu s odborným výkladem s kurátorkou Národní galerie Monikou Švec Sybolovou. Prohlídka se bude zaměřovat na specifika výtvarných děl z pohledu našeho oboru.

Kdy: pátek 24. 11. 2017 od 15:00 – sraz nejpozději v 14:45 před Jízdárnou Pražského hradu

Upozornění: je nutno počítat s bezpečnostními kontrolami při vstupu do areálu Pražského hradu, dejte si proto časovou rezervu cca 15-30 minut.

Prohlídka je pro studenty naší katedry za cenu 20 Kč vstupného + 50 Kč příspěvek na odborný výklad. Kapacita je omezena. Předpokládané trvání prohlídky 2 hodiny.

Přihlášení se děje do naplnění kapacity - osobně nebo na email halamovaj@af.czu.cz a současně zaplacením 70 Kč v kanceláři D645.

S pozdravem

Jana Halamová

______________________________________________________________________________

V rámci předmětu Systémy sídelní zeleně I., přednášeného Doc. Matoušem Jebavým, navštívíme dne 08.11.2017 od 9:00 hod CAMP IPR Praha. Všichni zájemci jsou vítáni.

______________________________________________________________________________

 

_____________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

 

 

Vernisáž ZAN:

Pozvánka na vernisáž:

 

 

Povinné exkurze - letní semestr 2016/17

pro studenty 1. ročník ABAR, 1. ročník AMZO, 1. a 2. ročník AMAR

Exkurze jsou určeny pro všechny studenty uvedených oborů, kteří mají zapsány předměty pod názvem Exkurze domácí, Exkurze tuzemská, Exkurze odborná a Exkurze zahraniční.

1) Zahraniční exkurze - Berlín a okolí - proběhne v termínu 25.-29. září 2017. Cena a proram budou upřesněny v záložce "Exkurze".

2) Exkurze domácí, tuzemská i odborná jsou fakticky jednou společnou exkurzí všech oborů i ročníků dohromady. Je možné si vybrat ze dvou odlišných turnusů:

a) Západní Čechy v termínu 8.-12. května 2017 (přednost mají končící ročníky)

b) Jižní Morava v termínu 12.-16. června 2017

Detailní programy jsou zveřejněny v záložce "Exkurze".

_________________________________________________________________________________

 

Pozvánka na výstavu studentských prací z předmětů Ateliér M4. - Venkovský prostor a Ateliér M5. - Krajina. Jedná se o práce, které byly zpracovávány v obci Všenory.

Pozvánka na vernisáž:


Dovolujeme si Vás pozvat na vernisáž studentských prací ateliéru M1.- náměstí, malá parková plocha, která se uskuteční ve čtvrtek 16.2.2017 v zasedací síni na městském úřadě v Nižboru.Těšit se na Vás budou studenti ateliéru M1, Ing. arch. Ivan Vavřík, Ing. Lucie Broscheová.


 

Workshop! KZKA pořádá workshop pro studenty, letošním tématem budou dětská hřiště a komunitní zahrady. Workshop je přednostně určen pro studenty oboru AMAR 2. ročník (předmět AZA40Z), pro které je to poslední možnost splnění tohoto předmětu, a AMZO 2. ročník (předmět AZA52Z), z důvodu plného harmonogramu v letním semestru. V případě nenaplnění kapacity je workshop otevřen i pro další zájemce.

Termín konání workshopu 6.-10.2.2017 (finální odevzdání výstupů z workshopu 17.2.).

Zájemci se hlaste na email zamrzlova@af.czu.cz, nejpozději do 3.2.2017.


Katedra zahradní a krajinné architektury pořádá placený kurz kreslení pod vedením Prof. Ing. arch. Jaroslava Sýkory, Dr.Sc. Podrobnosti najdete pod záložkou kurzy.


Na začátku února 2017 proběhne na KZKA výstava výsledků atetiérové výuky zimního semestru 2016/17:

 

Výstava "Významní zahradní architekti první poloviny 20. století" potrvá do 3. února 2017.

Vystavené reprodukce byly dne 16. 1. 2017 obměněny. Přijďte se podívat na druhou část výstavy!

 

Vyšla nová skripta: 

V prodeji v PowerPrintu (Brandejsovo nám. 1, Praha či e-shop).

 

Workshop "ZAHRADA NÁRODNÍHO DIVADLA"

Výsledné návrhy soutěžního studentského workshopu "Zahrada Národního divadla", který proběhl pod vedením doc. Ing. Matouše Jebavého, Ph.D. a byl uspořádán ve spolupráci Národního divadla a katedry zahradní a krajinné architektury FAPPZ ČZU v Praze, jsou od 20. 10. 2016 do 30. 11. 2016 vystaveny na Piazzetě Národního divadla. Ukázky zde.

 

Vyšla nová skripta: 

V prodeji v PowerPrintu (Brandejsovo nám. 1, Praha či e-shop).

 

 

 

 

 

 

NABÍDKA PRO STUDENTY KZKA - MOŽNOST PRAXE:

V týdnu od 5. 9. 2016 je možnost splnit si odpovídající počet dní praxe (bakalářské, diplomové) při realizaci výsadeb na střešní zahradě budovy MCEVII.
 Zájemci se hlaste na email: halamovaj@af.czu.cz a informujte svého vedoucího BP/DP.

/Zveřejněno 18. 8. 2016/