×
Středisko Informačních služeb
banner

Včelstva online

Projekty > Včelstva online

Včelstva online je webový portál, který vznikl a dále se vyvíjí v rámci projektu BeeTech za finanční podpory České spořitelny, společnosti T-Mobile a IBM. Účelem portálu je nabídnout a usnadnit různé uživatelské funkce včelařům, zemědělcům i laické veřejnosti. Jedná se například o možnost registrace a evidence stanovišť včel, o monitoring parametrů úlů - evidence dat z chytrých vah a jiných elektronických zařízení, které se nainstalují do úlů a budou odesílat data o stavu úlu, pomůže i s povinnou administrativou vůči úřadům a včelařským svazům. Laická veřejnost bude moci získat informace, rady o chovu včel nebo si pomocí portálu koupit med online přímo od zaevidovaných včelařů.

Součástí projektu bude i Facebooková stránka, která umožní diskuzi a osvětu v oblasti ochrany a chovu včel za podpory moderních technologií.

Odpovědnou osobou za vývoj portálu je doc. Ing. Jan Bartoška, Ph.D. z KSI PEF ČZU v Praze. Na vývoji portálu se dále podílejí jako odborní poradci v oblasti včelaření Ing. Martin Štoncner a Martin Fouček, Dis. Vývoj webového portálu zajišťuje kolektiv techniků a programátorů PEF ČZU v Praze.

O projektu se můžete více dočíst nebo se podívat na video níže:

Vitalia.cz, Když med, tak od včelaře (17. 5. 2017)

ihned.cz, Na včely budou dohlížet inteligentní úly (12. 5. 2017)

FEEDIT.cz, Moderní technologie pomáhají českým včelařům (11. 5. 2017)

Aktuálně.cz, Internet věcí míří i mezi včelaře. Dostanou inteligentní úly, mohou je sledovat na dálku (11. 5. 2017)

Szprávy, První chytrý úl v Česku. Když z něj včely ulétnou, řekne vám o tom SMS. (11. 5. 2017)

ekolist.cz, #BeeTech umožní včelařům starat se o úly na dálku, slibují autoři projektu (14. 6. 2017)

ČT24, VĚDA 24, reportáž - VČELSTVA (14. 5. 2017)