×
Katedra jazyků
banner

Názory absolventů

Rozšířená jazyková výuka PEF > Názory absolventů

Martin Černík

Rozšířená němčinářská

Na PEFce jsme v menšině,
učíme se němčině.
Vidíme se třikrát týdně,
tváříme se všichni vlídně.

Pandemie COVIDu,
nahnala nás do krytu.
Výuce to nevadí,
každý se hned naladí.

Na začátku konference,
probíhají prezentace.
V další části hodiny,
čekají nás poslechy.

Proč tam píšeš Holzwagen,
když je správně Volkswagen?
To se prostě občas stane,
jen se neboj, milý Jane.

Po dvou letech výuky,
děláš velké pokroky.
Nehleď na to vědecky,
procvičíš se německy.

Chceš-li chodit na němčinu,
přihlaš se hned do konkurzu.
Napíšeš si vstupní test,
nečeká tam žádná lest.

V němčině jsem během dvou let udělal obrovský pokrok, což pociťuji i při výběrových řízení do zahraničních firem, které vyžadují perfektní znalost němčiny a různými metodami si ověřují úroveň Vašich jazykových znalostí. Zdokonalil jsem se v prezentování, gramatice a odborných tématech. Jsem velmi nadšený, že vedení Provozně ekonomické fakulty podporuje Rozšířenou jazykovou výuku, poněvadž v dnešní době je nezbytné ovládat minimálně dva cizí jazyky -> angličtina + každý další jazyk je vítaný (zejména němčina).


Rafaela Rouče

Přihlásit se na RJV rozhodně mohu doporučit. Všichni učitelé jsou velmi příjemní a mají mnoho co předat svým studentům. Skupiny jsou v malém počtu a díky tomu má každý dostatek prostoru pro svůj rozvoj. A nakonec se z nás stala i dobrá parta. :)
Co se týče výuky navíc, není zas tak náročná, dá se vše zvládnout bez velkého stresu i s povinnými předměty, takže pokud si chcete zlepšit své jazykové schopnosti, určitě to stojí za vyzkoušení.


Vojtěch Drbohlav

  • RJV je pro mě cesta, jak si reálně zlepšit schopnost komunikovat v cizím jazyce, jak se připravit na práci/studium v zahraničí, je to možnost několikrát týdně se zlepšovat, mluvit a učit se gramatiku přímo v kampusu na ČZU, aniž by bylo nutné jezdit někam po Praze do jazykových škol, které jsou často velmi drahé
  • RJV mi velmi pomohla před odjezdem do zahraničí právě v tom, že jsem měl z ČZU už zkušenost s tím, jaké je to studovat některé předměty v němčině (například Evropská integrace nebo Ekonomika podniku)
  • V rámci RJV přijíždějí na ČZU přednášet zahraniční lektoři, kteří vyučující pouze v němčině, což je jedno z největších plus celého programu
  • Velkou výhodou RJV je malý a stálý kolektiv, na výuce je málo studentů, což vytváří přátelštější atmosféru a jazyk se učí mnohem lépe než v kruzích o 30 lidech
  • Studijní zátěž není velká. Student má sice některé předměty navíc, některé z nich jsou ale ukončeny pouze zápočty. Žádní vyučující RJV navíc studenty nechtějí potopit, ale vycházejí jim vstříc a snaží se je na zápočty a zkoušky co nejlépe připravit
  • Všechna výuka je po celé dva roky zdarma, a to včetně jazykového mezinárodně uznávaného certifikátu


Nikol Vaněčková

Rozšíření slovní zásoby, používání angličtiny. Přínosnější než normální jazyková výuka na ČZU. Naučení se prezentovat v AJ. Certifikát TOIEC.
Business angličtina. Milí vyučující.
Certifikát TOIEC. Pokud chcete procvičit AJ a zvýšit její úroveň. Nutno, ale zvážit, zda pro vás jsou + 3 předměty v AJ ke každému semestru zvladatelné. Pokud se trápíte s normálními předměty nebo při studiu pracujete, chtělo by to opravdu zvážit a konzultovat.


Jakub Bauer 

Největší přínos vidím sociální. Na ČZU se studijní skupiny velmi často mění a toto byla jediná stálá třída, kterou jsem během studia měl (Nebo alespoň dva roky z něj). Zároveň lidé, co chtějí dělat něco navíc, jsou typicky ambicióznější a inspirující. Být součástí takové skupiny je přínos sám o sobě. Předmět prezentační dovednosti byl pro mě největším přínosem. Zároveň musím vytknout obecnou nesystematičnost zařazování předmětů k již existujícím rozvrhům. Nejednou se mi překrývali předměty s běžným rozvrhem bez možnosti alternativy, což bylo zbytečně komplikované. Aby nevypadli z využívání každodenní angličtiny, protože od 2. ročníku žádné anglické předměty v běžném studiu nejsou a v alternativním se za ně platí.


Petra Hanzalová

Přínos vnímám především v tom, že odchodem z gymnázia/střední školy student ztratí užší kontakt s jazykem, protože na ČZU jsme si mohli z jazyků vybírat pouze omezeně. RJV byl pro mě ideálním způsobem udržet mou angličtinu "naživu" a zároveň se naučit i něco nového. Naučila jsem se, jak v angličtině prezentovat tak, abych byla pro posluchače zajímavá. Prohloubila jsem si znalosti z obchodní angličtiny. V těchto dvou konkrétních bodech určitě vidím největší přínos.
Vysoká škola se od té střední liší hlavně tím, že nemáte stálé spolužáky. Díky RJV jsem měla možnost mít opět něco jako "třídu", takže bylo moc příjemné potkávat ty samé lidi, kteří se mnou byli na stejné úrovni. Pak se mi samozřejmě líbilo, že jsem mohla po gymnáziu zůstat v kontaktu s angličtinou.
RJV bych doporučila každému, kdo se chce v angličtině zdokonalit a nebojí se výzvy. Samotná RJV není složitá, pokud jste alespoň trochu precizní a věnujete jí alespoň trochu svého volného času. Ke konci přinese totiž opravdové výsledky. Hodí se i pro studenty, kteří už anglicky dobře umí, ale nechtějí usnout na vavřínech a nadále angličtinu procvičovat.


Anna Bierhanzlová

RJV mi pomohla zlepšit mé schopnosti v anglickém jazyce jak v mluvené formě, tak i v poslechové a psané. Díky RJV jsem byla motivovaná používat anglický jazyk téměř každodenně, díky čemuž jsem nyní v aj mnohem flexibilnější.
Nejvíce se mi na RJV líbilo, že jsem měla možnost potkat nové lidi, kteří pro mě byli pomocí, motivací ale i přáteli. Zároveň díky pestrému zaměření předmětů, bylo možné rozšířit si obzory nejen v anglickém jazyce, ale třeba i v sociologii, prezentování, debatování a podobně.
RJV bych doporučila všem ambiciózním studentům, kteří jsou připraveni tvrdě pracovat a rozšířit si své obzory a znalosti v anglickém jazyce. Tento kurz zdarma umožňuje intenzivně a rutinně používat angličtinu a může být třeba i částečnou náhradou nebo ideální přípravou na studium v zahraničí. Já osobně jsem svého rozhodnutí přihlásit se do tohoto programu nikdy nelitovala.