×
Information Support Centre
banner

Informace ze Střediska informačních služeb PEF - listopad 2016

Informace ze Střediska informačních služeb PEF - listopad 2016

Testovací centrum PEF (Ing. Petr Benda, Ph.D.)

Od prvního spuštění v loňském roce bylo Testovací centrum PEF (dále jen TC) využito v 81 testech a celkem propojeno s 54 kurzy. Studenti v TC absolvovali celkem 10872 pokusů a provedli 11125 rezervací v aplikaci Termínovník.

Využití TC jednotlivými katedrami:
  • Katedra ekonomiky (EE) - 2 kurzy;
  • Katedra informačního inženýrství (EI) - 4 kurzy;
  • Katedra informačních technologií (ET) - 15 kurzů;
  • Katedra obchodu a financí (EU) - 9 kurzů;
  • Katedra psychologie (EP) - 11 kurzů;
  • Katedra řízení (ER) - 10 kurzů;
  • Katedra systémového inženýrství (EA) - 3 kurzy.

I v novém semestru je o služby TC velký zájem. K TC je aktivně připojeno již 49 testů. Studenti jsou rezervováni na 762 termínů a celkem se jich do TC přihlásilo již 1196. Proto je TC již od začátku semestru k dispozici každý všední den od 8:00 do 21:00. První studenti se začali hlásit na termíny v prvním týdnu semestru. TC bylo pro absolvování termínů otevřeno 17.10.2016.

Studenti používají pro podvádění u zkoušek stále důmyslnější techniku (Ing. Petr Benda, Ph.D.)

Běžnou praxí některých studentů při absolvování testů či ústních zkoušek se v poslední době stává využití pokročilé techniky. Jedná se např. o použití neviditelných bluetooth mikrosluchátek, skrytých kamer na kravatě, v brýlích či knoflíku, snímačů na hlasivkách apod. Tento způsob podvádění je velice obtížné odhalit a lze tedy pouze doporučit výrazně větší obezřetnost.

Doktorandi vykonávající dozor na Testovacím centru PEF budou o těchto technologiích a případných vhodných postupech jejich odhalování informováni. Testovací centrum je navíc vybaveno detekčním rámem, který možnost využití těchto technologií také výrazně snižuje. Většina těchto zařízení pro svoji funkčnost stále potřebuje mobilní telefon či podobné rozměrnější zařízení, které rám spolehlivě detekuje.

Aktualizované možnosti využití AVT na učebnách PEF (Ing. Petr Benda, Ph.D.)

Na všech učebnách PEF a nyní i v obou zasedacích místnostech je možné připojení notebooku pomocí HDMI. Pro připojení zařízení typu MAC je nutné využít redukce, které je možné si zapůjčit od služby PEF - kancelář e339.

Na posluchárnách EI-EV a TI je dále standardně možné:
  • Použít 1ks bezdrátového mikrofonu (handsfree set, nebo ruční mikrofon);
  • Využít dvojitou projekci, kdy je pro jeden projektor použit signál z PC a pro druhý z NTB.
Nadstandardní řešení pro posluchárny:
  • Nahrávání přednášky pomocí Mediasite (spolupráce s CAVP);
  • Nahrávání přednášky na kameru;
  • Fotodokumentace přednášky;
  • Využití více (max. 5) mikrofonů;
  • Realizace sálové videokonference (nyní není možné v EIV a EV).

Výše popsané činnosti je nutné s předstihem alespoň 5ti pracovních dnů požadovat po SIS PEF. Některá řešení z důvodu složitosti instalace vyžadují vyblokování vybrané místnosti minimálně 1 hodinu před samotným započetím akce.

V případě jakéhokoliv nadstandardního požadavku na AVT nás neváhejte kontaktovat (tfulin@pef.czu.cz). Čím dříve požadavek obdržíme, tím lépe budeme na požadovanou akci připraveni.

Změna designu informačních a propagačních materiálů PEF (Ing. Veronika Ander)

V souvislosti s novým designem webových stránek fakulty dochází také k inovaci vzhledu propagačních a informačních materiálů PEF. Středisko informačních služeb graficky navrhlo, zpracovalo a spolu s Reprografickým studiem zrealizovalo tisk nové brožury Informace o studiu a přijímacím řízení 2017/2018. Postupně by mělo dojít ke sladění designu všech informačních a propagačních materiálu PEF.

obr. Desky - skládací brožura Informace o studiu a přijímacím řízení 2017/2018

obr. Leták malý – vkládací do desek brožury Informace o studiu a přijímacím řízení 2017/2018

Vývojové pracoviště SIS (Ing. Jan Bartoška, Ph.D., Ing. Jan Prokop)

Významnou aktivitou univerzitních pracovišť bývá i vlastní vývoj webových a mobilních aplikací. Zajištění ICT služeb a vývoje informačních systémů je důležité pro řadu výzkumných a rozvojových projektů, které bývají nedílnou součástí akademického života. Vlastní vývoj aplikací také bývá významně levnější a efektivnější než outsourcing. Provozně ekonomická fakulta ČZU v reakci na rostoucí potřebu vlastního vývoje založila při Středisku informačních služeb vlastní Vývojový tým.

Vývojový tým SIS PEF bude zajišťovat grafické, analytické a programátorské práce pro akademická pracoviště PEF, případně další útvary ČZU. Smyslem je tvorba a správa webových portálů a mobilních aplikací. Vývojářský tým SIS je složen ze seniorních (stávající zaměstnanci) a juniorních (vybraní studenti) programátorů a analytiků. Vývoj vlastních aplikací je při SIS řízen projektově a za technologické podpory OIKT.

Součástí Vývojového týmu je také tým AppVenture, tvořený skupinou studentů oboru Informatika na ČZU PEF. Studenti z týmu se ve svém volném čase zabývají analýzou, vývojem a testováním aplikací pro Vývojový tým a dalšími činnostmi, jako je například příprava grafických návrhů nebo tvorba videí. Někteří studenti absolvovali odborné stáže, např. v IBM Mobile First - WorkLight, Bluemix, aj.

V současné době se Vývojový tým SIS PEF podílí na dalším vývoji aplikací, jako jsou SENOSEC.CZU.CZ, WWW.PTACIONLINE.CZ, JOBS.PEF.CZU.CZ, nebo PRVNIKROKY.PEF.CZU.CZ. Řada aplikací vzniká v rámci výzkumných projektů a ve spolupráci s ostatními fakultami ČZU, nebo ve spolupráci s externími partnery. Činnost Vývojového týmu SIS přináší Provozně ekonomické fakultě ČZU nejenom zajištění základních služeb v oblasti ICT vývoje, ale také mediální a vědeckou prestiž v odborných komunitách i mezi veřejností. Vývoj aplikací bude založen na standardech PHP, Nette a MySQL. Dalšími používanými technologiemi budou např. šablonovací systém Latte, responzivní front-end frameworky Bootstrap a Foundation, nebo rozšíření CSS LESS.

Upgrade páteřního připojení - další krok v modernizaci počítačové sítě PEF (Ing. Ondřej Hradecký)

26. října 2016 došlo k avizovanému přepojení fakultní počítačové sítě na nově vybudovanou vysokorychlostní optickou trasu (v rámci výstavby budovy CEMS 2). Rychlost připojení se tak zvýšila z původních 2Gb na 20Gb. Zároveň došlo k redundantnímu zapojení páteřních aktivních prvků, čímž se zvýšila spolehlivost našeho připojení. Společně s červnovou výměnou všech aktivních prvků sítě PEF, poskytující všem gigabitové připojení koncových stanic, jsme tak završili modernizaci naší fakultní počítačové sítě na současné standardy ČZU.

Správa a rozvoj fakultní počítačové sítě je zajišťována Odborem informačních a komunikačních technologií (OIKT) ve spolupráci se Střediskem informačních služeb PEF (SIS PEF).

Akční tým založil infokanál na YouTube - AT TV (Ing. Václav Lohr, Ph.D.)

Akční tým PEF, který spravuje informace ze světa sociálních médií a publikuje aktuality na PEF ČZU v Praze, vytvořil a realizoval nový koncept zpravodajství prostřednictvím sociálních sítí a internetu. Jedná se o videokanál na sociální síti YouTube přinášející informace o aktuálním dění na Provozně ekonomické fakultě ČZU a v jejím okolí. Základním cílem AT TV je informovat, dílčími cíli je přinášet zábavu a naplňovat další potřeby diváků, z nichž většinu tvoří studenti PEF. Celý koncept je postaven na jednoduchém principu krátkých moderovaných videí, prostor je věnován událostem, aktualitám, rozhovorům, osobnostem, anketám i samotným divákům. Studentský formát vysílání odpovídá dlouhodobé práci AT - zapojení a vzdělávání studentů v oblasti komunikace na sociálních sítích a umožňuje prostřednictvím synergického efektu dosažení kvalitních výstupů. Formát videokanálu na YouTube odpovídá současným trendům, nabízí možnosti dalšího využití včetně prezentace na webových stránkách či infopanelech a podporuje snadné sdílení. Obsah videa navrhuje, realizuje a také za něj zodpovídá redakční rada AT TV.