V rámci výzkumu technologie lepení a polymerních kompozitů spolupracují vědci z Katedry materiálu a strojírenské technologie dlouhodobě s prestižními zahraničními institucemi. A to zejména s Lublin University of Technology a University of Salerno.
University of Salerno patří mezi špičková světová pracoviště zařazená mezi 76 – 100 uvedených v hodnocení Academic Ranking of Word Universities in Engineering / Technology and Computer Sciences 2016.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ing. Anna Brunerová, studentka doktorského studia na naší katedře, navštívila v rámci aktuálně realizovaného projektu, Vietnamskou socialistickou republiku, kde se věnovala svému výzkumu zaměřenému na potenciál odpadní biomasy pro energetické účely. V rámci tohoto výzkumu navštívila místní zpracovny bambusu a cukrové třtiny a seznámila se s životním stylem místního obyvatelstva v rurálních oblastech s primárním zaměřením na jejich zemědělské aktivity.
Během své návštěvy Vietnamu zároveň prezentovala naši katedru a fakultu na místní univerzitě (University of Agriculture and Forestry) ve městě Hue ve středním Vietnamu, kde navázala prvotní spolupráci, v rámci které budou v budoucnu probíhat další výzkumné aktivity, např. ve formě dotazníkových šetření či vývoje a implementace technologií vhodných pro místní podmínky (manuální nízko-tlaký briketovací lis).
Během seznámení s místními akademickými pracovníky Ing. Anna Brunerová představila práci naší katedry, vlastní výzkum a v neposlední řadě i zmíněný projekt, jehož je hlavní řešitelkou. Realizace projektu spolu s nově navázanou spoluprací dávají pracovníkům naší katedry možnost v budoucnu opět navštívit Vietnam, věnovat se mezinárodní spolupráci, nechat se inspirovat místní kulturou a rozvíjet tak své osobní i výzkumné povědomí.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mezi zahraniční aktivity katedry patří účast na mezinárodních projektech a konferencích, ať v oblasti pedagogické či v oblasti vědy a výzkumu. Rozvoj a vzájemná spolupráce s celou řadou institucí v evropských i mimoevropských zemích patří k nedílné součásti práce katedry. Vzájemná spolupráce byla rozvíjena např. doc. Valáškem v Etiopii, kde se podílel na výuce předmětu Research methods na Hawassa University. Podobná spolupráce byla uskutečněna i na partnerských institucích v Indonésii, Číně a Malajsii.
Problematika pedagogické a vědecké výzkumné činnosti je úspěšně řešena na půdě Evropy – např. ve spolupráci s University of Salerno v Itálii, Universidad Politécnica de Madrid ve Španělsku nebo Lublin University of Technology v Polsku. Díky mezinárodní spolupráci je možné efektivně sdílet vědomosti, zkušenosti a laboratorní vybavení. Tato spolupráce vede k úspěšným výstupům ve světově uznávaných periodikách s vysokým impact faktorem, např. Composite part B – Engineering s impact faktorem 4,727. Autoři nebo spoluautoři jsou pracovníky Katedry materiálu a strojírenské technologie.
Díky této efektivní spolupráci je možné vyšší zapojení studentů navazujícího magisterského a doktorského studia do řešení jejich prací v zahraničí, a to zejména v oblasti technologie lepení a kompozitních materiálů.