×
Katedra myslivosti a lesnické zoologie
banner

Aktuality

 

Je Váš pes levák nebo pravák ? 

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zajimavosti/_zprava/kdyz-pes-tahne-na-jih-je-levak-lateralitu-psu-nejspis-ridi-magneticke-pole-zeme--1787715

Výsledek obrázku pro hunting dog

 

 

 

20.6.2017

 

Třídenní terénní cvičení z nově vyučovaného předmětu "Monitoring volně žijících živočichů" se uskutečnilo ve dnech 12.-14.6.2017 v Rapoticích pod dohledem nejlepších odborníků z celé České republiky. Studenti se naučili monitorovat ryby v řece, hmyz, obojživelníky, ptáky i velké obratlovce. Pro všechny zúčastněné to byly skvělé tři dny v terénu a získání mnoha nových zkušeností. Všem pedagogům děkujeme za pomoc s výukou a studentům (i pedagogům) za příjemnou atmosféru, kterou si všichni náramně užili ;-) Hlavní poděkování patří doc. Farkačovi z KMLZ FLD, který celou akci zorganizoval... Těšíme se na Rapotice 2018, snad budou alespoň tak skvělé, jako ty letošní. 

 

6.6.2017

Naše zoologické sbírky jsou opět rozšířeny o nové přírůstky. Do "sbírkovny" přibyl divoký králík, norek americký, tchoř stepní, káně rousná, chřástal vodní, slípka zelenonohá, racek bělohlavý, husice nilská, oba druhy našich vran, ořešník kropenatý, koroptev polní a sýkora parukářka.

 

18.2.2017

Na FLD začíná nová éra výzkumu magnetorecepce

v pátek 17.2. nám (ze západního Německa :-D) přivezli dlouhoočekávané magnetické cívky, ve kterých budou probíhat výzkumy na potvrzení magnetického alignmentu u menších druhů obratlovců a u bezobratlých. Doufejme, že se výzkumy co nejdříve rozeběhnou a že brzy představíme nové, zásadní objevy z utajeného života zvířat.

 

6.1.2017

Druhý díl skript z Myslivosti

Milé kolegyně a kolegové. Konečně je na světě druhý díl skript z Myslivosti a je v nich mnoho nového a zajímavého. Slovy pana docenta Hanzala, který je hlavním autorem těchto skript, v nich naši studenti naleznou v kostce vše, co budou potřebovat nejenom ke zkoušce z myslivosti, ale také ke státnicím ;-)

 

21.12.2016

Fakultní Vánoční nadílka 
na naší fakultě se v tomto roce začalo nadělovat o něco dříve. Do našich sbírek přiběhl medvěd, muflon s muflonkou, divoký krocan, zajíc a kočka divoká. Hlavním unikátem je ale skutečnost, že z jednoho pohádkového medvěda Vojty, dnes máme v našich sbírkách dva preparáty. Kosterní i taxidermický. Studenti tak mají unikátní možnost studovat (v tomto případě) neuvěřitelný rozdíl, mezi "malinkou" kostrou a obřím tělem. Studenti našeho studijního oboru Preparace přírodnin a taxidermie si přijdou taky na své. Jak bylo možné vytvořit z jednoho exempláře, dva dokonalé a plnohodnotné preparáty, včetně drápů, zubů atd? Více na přednášce v naší "sbírkovně" ;-)
 

12.12.2016

Nová skripta Zoologie lesnická - Obratlovci - textová část
Skripta kromě obecných poznatků přinášejí zejména nová data o rozšíření, biologii a významu všech obratlovců žijících v České republice. Detailnější pozornost je věnována zejména druhům důležitým nebo nějakým způsobem hospodářsky významným. Ostatní, pro lesní ekosystémy méně důležité nebo nedůležité druhy, jsou představeny ve zkrácené formě ve speciálních boxech. Unikátem těchto skript je, že poslední publikace zaměřená na toto téma, vyšla před neuvěřitelnými 62 lety. 

3.11.2016

O víkendu se uskutečnila terénní exkurze oboru Provozu a řízení myslivosti do bažantnich LZ Boubín. 

Zahájení honu

Studenti

Odměna honcům

27.10.2016

Seminář Zásady správného přikrmování zvěře Ve čtvrtek 27.října se na Katedře myslivosti a lesnické zoologie FLD ČZU Praha uskutečnil seminář na aktuální téma přikrmování zvěře za podpory Ministerstva zemědělství. Semináře se zúčastnilo více než 130 posluchačů, kteří si poslechly 5 zajímavých přednášek. Vy, co jste se nemohli semináře zúčastnit, máte možnost přednášky shlédnout pomocí webové aplikace ČZU Praha. Pomocí této aplikaci si můžete prohlídnout nejenom jednotlivé prezentace, ale také poslechnout hlasový záznam jednotlivých přednášejících. Přednášky naleznete na následujícím odkazu.http://mediasite.czu.cz/Mediasite/Catalog/catalogs/zasady-spravneho-prikrmovani2016

15.10.2016

Opět jsme rozšířili naši sbírku a ještě zdaleka nekončíme...

 

12.10.2016

O víkendu 7. - 9. října se skupina absolventů z Fakulty lesnické a dřevařské vydala na "Terénní cvičení veteránů" v čele s profesorem Červeným. Na programu byla prohlídka dnes již bývalého Vojenského újezdu Brdy. Mezi zastávky při projíždění lesů, vřesovišť a rašelinišť patřil zámeček Tři trubky, který kdysi navštívil také prezident T.G. Masaryk, dále Padrťské rybníky a kopec Houpák. Příjemné zázemí poskytla lovecká chata Vojenských lesů a statků u Velkého rybníka. I přes střídavě deštivé počasí si účastníci pobyt užili. 

 

3.10.2016

V USA se opět rozdávaly Ig Nobel, tedy (ne)vážné Nobelovy ceny. Jsou ale opravdu jen úsměvné? Jak jsou vnímány ve světě vědy? Poslechněte si rozhovor profesorem Hynkem Burdou, který zastupoval držitele cen i z naší Katedry myslivosti a lesnické zoologie.

 

 

13.9.2016

 
Rádi bychom Vás informovali o konání semináře na téma "Zásady správného přikrmování a vnadění zvěře ve vztahu ke škodám působeným na zemědělských plodinách, lesních porostech a zdravotnímu stavu zvěře", který pořádá Katedra myslivosti a lesnické zoologie ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, a který se uskuteční 27.10. 2016 v Praze. Více informací naleznete v přiložené pozvánce. Účast na semináři je zdarma.
 

 

28.7.2016

Letní škola Bajkal 2016 skončila a její účastníci se vrátili v pořádku domů. Unavení, ale se zážitky na celý život. Mimo jiné se naučili sbírat bioakustická data v terénu a nyní je čeká vyhodnocení a publikování výsledků ve vědeckých časopisech. Letošní letní škola byla mimořádně pestrá na zážitky, z fotek snad bude vidět více :)

Více na našich stránkách na Facebooku! 

https://www.facebook.com/kmlzczu/?fref=ts

 

 

11.5.2016

Ve dnech 13.-15. dubna 2016 se členové Katedry myslivosti a lesnické zoologie zúčastnili devátého ročníku celosvětové konference týkající se orientace a navigace živočichů. Setkání pořádal Royal Institute of Navigation v londýnské Royal Holloway College. Na fotografiích je místo konání a společné foto se světovými vědeckými celebritami (prof. H. Burda, prof. W. Wiltschko a prof. R. Wiltschko, prof. J. Phillips), kteří svou celoživotní prací ovlivnili poznání a výzkum magnetorecepce a prostorové orientace zvířat.

 

27.4.2016

NOVÁ SKRIPTA NA MYSLIVOST V PRODEJI!!!
První díl ze dvoudílné série skript MYSLIVOST. Již vydaná první část obsahuje kapitoly Myslivecké historie, zvyků a tradic, Vývoje loveckého práva v Čechách a na Moravě, Myslivecké zoologie,  Myslivecké kynologie a Péče o zvěř. Vše doplněné o množství ilustračních obrázků a fotografií. 
Kolektivem autorů je doc. Ing. Vladimír Hanzal, CSc., Ing. Vlastimil Hart, Ph.D., Dr. hab. Pawel Janiszewski, prof. UWM, Ing. Diana Kořanová a Ing. Petra Nováková, Ph.D.

 

Skripta lze zakoupit na Fakultě lesnické a dřevařské v DTP za cenu 458,-. 
 

 

 

11.4.2016

Milé kolegyně a kolegové,

příští středu 20.4. v 17:30 se v místnosti L255 uskuteční pracovní schůzka k letní škole v Rusku. Jedná se o expedici, která bude zaměřena na poznávání, výzkum a hlavně na bioakustiku (nahrávání hlasů nejrůznějších druhů ptáků a hlasové experimenty). Zvažte prosím tuto nabídku a na připravované schůzce se dozvíte více informací. Letní školy se mohou zúčastnit pouze studenti, kteří nemají závažné studijní problémy a kteří v letošním roce nejdou ke státnicím. U břehů Bajkalu strávíme celý měsíc červen!

Těšíme se na setkání s vámi

Vlastimil Hart

 

27.2. 2016

Poslechněte si pořad ČRo Leonardo, kde na téma divočáci vystoupil také Ing. Miloš Ježek, Ph.D.. 

http://www.rozhlas.cz/leonardo/magazinleonardo/_zprava/1587843

15.2.2016

Poster našich studentů zvítězil na největší tuzemské zoologické konferenci Zoologické dny 2016

Ve dnech 11. a 12. 2. 2016 se na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích konaly tradiční Zoologické dny, které jsou již dlouhodobě největší pravidelnou tuzemskou konferencí se zoologickou tématikou. Konferenci předcházel jednodenní workshop zaměřený na metody studia chování živočichů v přírodě.

Na letošním ročníku bylo zaregistrováno kolem 500 účastníků, z toho více jak polovina studentů. Bylo prezentováno 141 přednášek ve 14 sekcích, konferenci otevřel plenární přednáškou prof. Hynek Burda s aktuálním tématem „Magnetický alignment a magnetorecepce“. Vystaveno bylo 162 posterů v 8 kategoriích. Konference se účastnili nejen kolegové z většiny českých univerzit a organizací zabývajících se zoologií a ochranou přírody, ale i zoologové ze zahraničí, převážně ze Slovenska.  

Každoroční součástí konference je i studentská soutěž, ve které přibližně 150 hodnotitelů rozhoduje o vítězných přednáškách a posterech. Pro Fakultu lesnickou a dřevařskou, konkrétně pro Katedru myslivosti a lesnické zoologie byl letošní ročník mimořádně úspěšný. Dvě naše studentky doktorského studijního programu, Kateřina Benediktová a Jana Adámková, publikovaly své prvotní vědecké výsledky o prostorové orientaci psů formou posteru. V průběhu konference poster zaujal většinu účastníků natolik, že mu dali své hlasy do soutěže o nejlepší studentský poster a na závěr konference jsme se dočkali velmi příjemného překvapení… „A vovovo čem to vlastně bylo?“ To se dočtete na posteru ;-)

15.2.2016

Záchrana živočichů ohrožených každoročně při senoseči bude v letošní sezóně jednodušší. Usnadnění přinese dobrovolníkům, zemědělcům i myslivcům sada mobilních aplikací vyvinutých k loni spuštěnému portálu SENOSEC.CZU.CZ. Nové aplikace pro chytré mobily a tablety a pro použití přímo v terénu vyvinuli studenti České zemědělské univerzity v Praze v rámci soutěže, kterou vyhlásila loni v červnu ČZU a na niž Ministerstvo životního prostředí poskytlo 100 000 korun. V soutěži o nejlepší sadu mobilních aplikací zvítězili a cenu 40 000 korun získali studenti Ladislav Böhm a Jakub Podroužek.

 

 

10.2.2015

Na začátku února proběhlo tradiční setkání pracovníků a přátel Katedry myslivosti a lesnické zoologie FLD ČZU Praha. Tentokrát jsme zavítali do obory Židlov na Českolipsku. Součástí setkání byla i exkurze po mysliveckých provozech VLS, s.p., divize Mimoň. Někteří z nás tak zažili i velice blízké setkání se zubrem, původním obyvetelem našich lesů. 

 

3.2.2015

Na konci ledna se na Školním lesním podniku konala II. Trubačská naháňka na černou zvěř. Akce se zúčastnili trubači  celé České republiky. Večer následovala poslední leč a pasování na lovce černé zvěře. 

2.2.2015

Jak je to s vlky v České republice? Sledujte záznam na televizní stanici Barandov (čas . 11.40 minut)

http://www.barrandov.tv/video/54737-nase-zpravy-18-1-2016

1.2.2015

Kde mohou myslivci vystudovat vysokou školu? Je pravda, že divočáci jsou velcí tuláci? Na tyto a další otázky odpovídal Janu Burdovi myslivec a zoolog Jaroslav Červený z České zemědělské univerzity v Praze na stanici Českého rozhlasu Leonardo. 

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3547304

 

26.1.2015

Pojďte k nám studovat ! 

http://www.lesniportal.cz/provoz-a-rizeni-myslivosti/

 

20.1.2015

Poslechněte si rozhovor z Českého rozhlasu "Setkání s jediným "mysliveckým" profesorem v Česku. Host: Prof. Ing. Jaroslav Červený, CSc., Česká zemědělská univerzita". 

http://www.rozhlas.cz/dvojka/zaznamy#/2016-01-19/20

 

 

 

28.10.2015

KMLZ pořádá opět po roce seminář na téma "Užívání odchytových zařízení na černou zvěř". První seminář se uskuteční 24.11.2015 od 9.00 hod v OMS Olomouc,  Wellnerova 301/20, 779 00 Olomouc a druhá se usuteční v budově FLD ČZU v Praze 26.11.2015.  Více info naleznete v pozvánce. 

 

14. 8. 2015

 

8.8.2015 zaznamenal článek o vnímavosti psů (publikován 27.12.2013 týmem z Katedry myslivosti a lesnické zoologie společně s kolegy z Německa) nebývalý úspěch. Pokořil hranici 1 000 000 zhlédnutí, což je pro vědecký článek zlatá vizitka :-) Děkujeme všem našim studentům, kamarádům a kolegům, kteří nám pomáhali se sběrem dat, protože je to úspěch nás všech.

 

24. 7. 2015

Naši studenti se ve zdraví vrátili z již tradiční letní školy, která se konala v okolí Bajkalu na Sibiři. Doprovázeli nás kamarádi z Irkutské akademie a myslivecké fakulty a ukázali nám nádhery a taje sibiřské tajgy. Letošní ročník byl mimořádný na zážitky a nové objevy a nikdo ze zúčastněných na celou výpravu jistě dlouho nezapomene :-) Předběžně je s místní akademií dohodnuto, že příští letní škola bude na celý jeden měsíc a bude zaměřena nejen na poznání, ale také na společný výzkum. Tedy případným zájemcům nabízíme téměř celý rok na přemýšlení :-)

Více fotek naleznete v galerii. 

 

 

28.6. 2015

Zachraň srnče

 

Na tomto odkazu http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3417532 nalzenete rozhovor se zástupci ČZU o vývoji mobilní aplikace na záchranu srnčat. Rozhovor naleznete od 15-té minuty. 

 

27.4.2015

Rusko 2015

V roce 2015 se opět uskuteční Letní škola Irkutsk 2015 (Rusko). Předpokládaný termín pobytu našich studentů v Rusku je od 7.7. do 20.7. Zájemci se hlašte na email: hart@fld.czu.cz do středy 6. května.  

 

2.4.2015

Na přelomu února a března byli naši studenti na dvoutýdenní poznávací výpravě v Jihoafrické republice, kde byli ubytování na lovecké farmě u našeho dobrého známého a zároveň absolventa naší fakulty. Ten pro ně připravil skvělý program, který byl naučný, poznávací a vzdělávací a samozřejmě i trochu odpočinkový. Mimo vzdělávacích pochůzek po savaně, kde se studenti dozvěděli o životě zvířat a zvěře, ale i o stromech a travinách, se podívali do místního vinařství, jezdili na vodním skútru, navštívili místní preparátorskou dílnu a diamantový důl, ochutnali všemožné druhy mas z ulovené zvěře, poznali africký lov, létali vrtulníkem nad farmou a sčítali zvěř a zažili mnoho dalších skvělých zážitků. Tuto akci budeme dělat každoročně, takže se naši milí studenti máte na co těšit ;-)
 

 

17.2.2015

Minulý víkend se uskutečnila výjezdní porada KMLZ na Doupově. Součástí víkendu bylo nejenom neformální večerní posezení s diskuzí, ale také exkurze do vojenského výcvikového protoru Hradiště a návštěva střelnice VLS, s.p. divize Karlovy Vary. Celý víkend nás provázelo skvělé počasí a pohodová atmosféra. 

 

16.2.2015

Nabídka na výlet! 

 

24.12. 2014

Vážené kolegyně, kolegové, přátelé a příznivci Katedry myslivosti a lesnické zoologie

za sebe i za celou naši katedru, vám přeji krásné Vánoce a v novém roce hlavně zdraví, mnoho nových přírodovědných poznatků a co nejvíce příjemných chvil strávených s vašimi blízkými a rodinami.

Katedra myslivosti a lesnické zoologie

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze

15.12.2014

Top 10 nejroztomilejších zvířat ve vědě v roce 2014 - náš výzkum je sice na devátém místě, ale je to deváté místo z celého světa...
Na oslavu konce roku, tým Nature Video dal dohromady video roztomilých zvířecích příběhů ve vědě v letošním roce. Pro náš výzkum je to velká pocta...
 

 

11.11.2014

Katedra myslivosti a lesnické zoologie vydala společně s vydavatelstvím Druckvo svá první skripta. Jedná se o skripta k Úvodu do myslivosti a k zakoupení jsou v Tiskovém pracovišti DTP na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze, nebo přímo u vydavatele v nakladatelství Druckvo. Jsme si jisti, že zájemci o tato skripta nebudou z obsahu zklamáni a že z nich budou čerpat nejenom po celé studium, ale také při výkonu práva myslivosti.

 

4.11. 2014   

Odkaz na záznam z Českého rozhlasu informuje o výzkumech magnetorecepce, kterým se věnují zaměstnanci Katedry myslivosti a lesnické zoologie FLD ČZU v Praze. Součástí rozhovoru je i popis nejslavnějšího článku o vnímání magnetického pole Země, které bylo popsáno u psů a za který autoři dostali také Ig Nobelovu cenu. Tato cena je každoročně udělována na Harvardské univerzitě v USA a v rozhovoru je popsán ceremoniál a zážitky z přebírání.
 
http://www.rozhlas.cz/planetarium/portal/ (odkaz na záznam naleznete v pravém horním rohu)
 

 

 

25.10.2014

Dne 24.10. se uskutečnil první seminář věnovaným odchytovým zařízení na černou zvěř v Horce u Olomouce. Seminář pořádala KMLZ pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR. 

 

15.10.2014

Navštívili jsme se studenty 3. ročníku PŘM Všestranné zkoušky ohařů, které pořádal Okresní myslivecký spolek Praha-Západ 18. – 19. října 2014 v honitbě MS Malá Lečice - Bratřínov. Vyšlo krásné počasí, psi pracovali velice dobře a všichni jsme si odnesli hodně zkušeností a zážitků.

 

22.9.2014

 

Tým Ing. Vlastimila Harta, Ph.D z České zemědělské university v Praze získal v letošním ročníku soutěže „Ig Nobel Prize“ cenu za biologii. Kouknětě, jak vypadalo předávání.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/nejnovejsi-videa/286674-zertovnou-nobelovu-cenu-ziskali-i-cesti-vedci/

Ig-Nobel Preiz 2014

Letošní Ig-Nobelova cena za biologii byla udělena česko-německému týmu zoologů z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity a univerzity Duisburg-Essen za práci o vnímání magnetického pole psy, která byla koncem loňského roku publikována v odborném časopise Frontiers in Zoology. Z dvanácti vědců, kteří se na práci podíleli, se ceremonie zúčastnili Hynek Burda, Sabine Begall, Pascal Malkemper, Vlastimil Hart, Petra Nováková, Veronika Hartová a před vyprodaným Sanders-Theater Harvardské univerzity v Bostonu převzali z rukou skutečných laureátů Nobelovy ceny cenu Ignace Nobela (IG-Nobel Award) - cenu, ktera se již od roku 1991 udílí za vážné vědecké práce, které "lidi nejprve rozesmějí a pak je nutí k přemýšlení". Cena je to sice satirická, jaksi "cimrmanovská", spojená s peněžní odměnou 10 milaird zimbawských dolarů, ale rozhodně patří k prestižním vědeckým cenám. V minulých ročnících ji z biologů získali např. Frans de Waal nebo Eric Warrant. Z fyziků např. Sir Andre Geim - který za svůj objev získal i skutečnou Nobelovu cenu. Vědci představí svou práci i v přednášce na prestižním Massachusetts Institute of Technology (MIT) v Bostonu.

Že studie o "magnetických psech" vzbudila obrovský ohlas, je zřejmé nejen z ohlasu v médiích - jenom na internetu byla tato práce během devíti měsíců stažena již více než 900.000x a získala jedno z nejvyšších Altmetric scores od zavedení tohoto meřítka „social media”. Ale i ve vědeckých kruzích se setkává tato práce s nebývalým ohlasem - a tak od její publikace poslední prosincový týden 2013 byli autoři pozváni již ke třem plenárním přednáškám na odborných biologických a biomedicinských kongresech: V Kapském Městě, Praze a Londýně.

14.8.2014

Rusko 2014

 

V letošním roce se již po třetí uskutečnil výměnný kurz mezi studenty z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU Praha a studenty z Fakulty lovu a myslivosti Ruské Irkutské akademie. Na začátku června navštívili Českou republiku studenti z Irkutska. V rámci jejich pobytu navštívili lesnické a myslivecké provozy v Národním Parku České Švýcarsko, Vojenské lesy a statky divize Karlovy Vary a Národního paku Šumava. Společně se studenty Provozu a řízení myslivosti absolvovali pod vedením prof. Červeného zoologické praktikum konané v Úbyslavi u Sušice. Jako zpestření programu se uskutečnil výlet do německých Drážďan. Na oplátku se studenti Provozu a řízení myslivosti a Lesnictví vydali na dálný východ. Po příletu na Irkutské letiště jsme se přesunuli přímo na terénní stanici tamní univerzity v blízkosti Bajkalského jezera a zde strávili téměř celý pobyt. V tento termín zde probíhali praktika ruských studentů, kteří zde sbírali materiály ke zpracování bakalářských a magisterských prací. Tak jsme se seznámili s hlavními druhy rostlin a živočichů  této oblasti a načerpali nové zkušenosti. Fyzickou připravenost prověřilo několik přechodů tamějších hor spojených s noclehy na břehu Bajkalského jezera. Pověstný ruský klid a časová nenucenost rovněž otestovala psychickou odolnost českých studentů. Pobyt byl zakončen návštěvou tamní univerzity a jejich monumentálních zoologických sbírek.  

 

14.5.2014

Výzva pro všechny přátele KMLZ ! 

Prosíme studenty, kteří mají možnost získat vajíčka méně běžných druhů ptactva (ale zároveň nejsou pod ochranou CITES), aby je donesli do kanceláře L204 k Petře Novákové. Na jejích fakultních osobních stránkách je ke stažení seznam druhů, od kterých již vajíčka máme. 

22.3.2014

Afrika 2014

Na začátku března se naši studenti Provozu a řízení myslivosti zúčastnili expedice v Jižní Africe. Na programu byla návštěva velkých národních rezervací a jedné lovecké farmy našeho známého. Na lovecké farmě se zúčastnili lovů, jako doprovodi s profesionálními lovci, každý den se podíleli na zpracování ulovené zvěře v místním řeznictví a jako třešnička na dortu byla účast na odchytu zvěře pomocí vrtulníku. Díky rychlému skamarádění se s místním řezníkem, měli k večeři a obědu připravené pochoutky z orixe, kudu, impaly a buvolce. Plni dojmů a neopakovatelných zážitků se s Afrikou rozloučili stylovým místním pitím "Amaralu", připravovaného z ovoce z posvátného stromu marula. Jen pro zajímavost, nakvašenými plody se v afrických savanách neopíjejí jen lidé, ale i sloni :-)
 
Více fotek naleznete zde

 

10.3.2014

Dne 13.2 2014 proběhlo v oboře Březka terénní cvičení z předmětu Systémy řízení a kontrolní metody myslivosti. Konkrétně se prakticky ukazovalo sčítání zvěře, kterého se zúčastnili studenti 3. ročníku PŘM. Jako sčítací metoda byla zvolena metoda tzv. naháňkou, kdy studenti procházeli oborou a zaznamenávali zvěř, která kolem nich proběhla. Nasčítáno bylo 220 kusů daňčí zvěř, což byl i předpokládaný jarní kmenový stav oborníka Ing. Miroslav Pícha.

 

3.3. 2014

Rusko 2014 - Summer school exchange
 
Letošní letní škola v ruském Irkutsku se uskuteční 5.-17. července. Zájemci se mohou hlásit  Miloši Ježkovi na email: jezekm@fld.czu.cz a to nejpozději do 15.3.2014. Jako minulé roky bude studentům poskytnut příspěvek na letenku a pobyt. Pro naše studenty je již připraven velice zajímavý program s několika vícedenními přechody hor. Přednostně budou do kurzu vybráni studenti oboru Provoz a řízení myslivosti a studenti s vynikajícími studijními výsledky.

 

17.2.2014

Na začátku března se uskuteční jedna z největších a nejslavnějších výstav s mysliveckou, loveckou a střeleckou tématikou v Německém Norimberku - IWA. Jedná se tzv. kontraktační výstavu primárně určenou pro obchodníky a zprostředkovatele. Dostali jsme nabídku na zprostředkování návštěvy za velice výhodných podmínek. Potřebné informace jsou znázorněny na letáku níže.

14.2.2014

Ve dnech 6. – 7. 2. 2014 proběhly Zoologické dny, které letos hostila Ostrava. Svým rozsahem se jedná o největší zoologickou konferenci na našem území. Této akce se tradičně účastní zaměstnanci a doktorandi Katedry myslivosti a lesnické zoologie. Během pobytu na severní Moravě jsme všichni načerpali mnoho nových poznatků a zároveň jsme se u toho stačili dobře pobavit, což je z přiložených fotografií patrné. Foto naleznete zde: http://katedry.czu.cz/kmlz/zoo-dny-2014/

 

 

10.2.2014

Dne 8.2. 2014 proběhly na Fakultě lesnické a dřevařské zkoušky čekatelů na rozhodčí z výkonu, neboli budoucích rozhodčích při zkouškách psů pro loveckou upotřebitelnost. Této akce se zúčastnilo 44 čekatelů ze všech koutů České republiky. Výsledné hodnocení je velice pozitivní. Všech 17 kynologů, kteří skládali zkoušky pro ohaře, zkoušce vyhověli. U ostatních plemen byl výsledek také velmi potěšující, kdy z 27 uchazečů neuspěl pouze jeden. Akce se konala pod záštitou Českomoravské myslivecké jednoty a naší fakulty, která poskytla zázemí.

 

24.1.2014

V Lidových novinách vyšel velice zajímavý článek o magnetismu, vyhcázející ze závěrů publikovaných členy KMLZ v závěru roku 2013 v časopise Frontiers in zoology.

http://www.lidovky.cz/psi-maji-svuj-vnitrni-kompas-din-/veda.aspx?c=A140122_153444_ln_veda_ape

19.1. 2014

V lednovém čísle mamaliologického časopisu Acta Theriologica vyšel článek Ireny Schneiderové popisující hlasový repertoár bělozubky hnědé (Suncus murinus). Původním domovem této poměrně velké bělozubky je jihovýchodní Asie, byla však úspěšně zavlečena na mnoho dalších míst, včetně severovýchodní Afriky a Madagaskaru. Jako jediný druh hmyzožravce byla úspěšně domestikována jako laboratorní zvíře a nezvyklé oblibě se těší i mezi některými chovateli drobných exotických savců. Společenský život bělozubek je zatím částečně zahalen tajemstvím. Některé zdroje uvádějí, že je to druh spíše samotářský, soukromí chovatelé ji však často úspěšně chovají a rozmnožují v párech.  Právě u bělozubek ze soukromých chovů autorka zaznamenala bohatý hlasový repertoár, který tvořil až 17 různých typů hlasových projevů. Je tedy možné, že tento druh bělozubky vede bohatší společenský život, než se někdy v odborné literatuře uvádí. Ve svém hlasovém repertoáru má dokonce velmi neobvyklý hlasový projev vydávaný výhradně během odpočinku ve společném hnízdě.

http://link.springer.com/article/10.1007/s13364-013-0141-1

16.1. 2014

Tento týden se studenti 3. ročníku oboru Provoz a řízení myslivosti zúčastnili společné lovecké akce - naháňky na černou zvěř spojenou se seminářem o organizaci a plánování loveckých akcí. Akce byla pořádána firmou Progles a zúčastnili se jí jak nejen naši studenti, ale také studenti z LDF MZLU v Brně, SLŠ Trutnov, SLŠ Písek a SLŠ Hranice.

 

Naháňka se nesla v duchu mysliveckých tradic a celá akce byla perfektně zorganizovaná.

Také během odpoledního semináře se všichni přítomní dozvěděli mnoho nového.

15.1. 2014

Dnes končí hlavní lovecká sezóna a pokud si v nastalém klidu najdete volnou chvilku, můžete se dozvědět něco o magnetorepci zvířat. Máte šanci třeba v reportáži Českého rozhlasu Leonardo. 

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3038320

6.1.2014

Psi vnímají magnetické pole Země

Pes, nejlepší přítel člověka, je známý svými vynikajícími smysly, především citlivým sluchem a čichem. Pravděpodobně však cítí i něco dalšího: vnímají Zemské magnetické pole. K tomuto závěru došel tým vědců z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze a z Univerzity Duisburg-Essen v Německu, jejichž neuvěřitelné zjištění vyšlo v renomovaném vědeckém časopise Frontiers in Zoology.
Vědci změřili orientaci těla 70 psů různých plemen při vyměšování – vždy ve volnosti a bez vodítka. Výsledky více než 7000 statistických analýz (ke každému údaji byly zaznamenávány informace týkající se lokality, denní doby a dalších důležitých parametrů, jako je například znalost terénu každého psa) však byly velkým zklamáním. Na rozdíl od pasoucích se krav, myškujících lišek a dosedání vodního ptactva na hladinu, jejichž studiem se výzkumný kolektiv také zabýval, psi v průběhu urinace ani defekace nevykazovali žádnou směrovou preferenci.
Pak ale vědecký tým Dr. Vlastimila Harta a Prof. Dr. Hynka Burdy došel k pozoruhodnému zjištění. Roztřídil data podle nepatrných výkyvů magnetického pole v průběhu celého období jejich sběru. Tyto nepravidelné a drobné změny intenzity a deklinace magnetických siločar Země, které zaznamenávají magnetické observatoře, jsou volně dostupné online. Výsledný obraz analýz dat, seřazených do několika kategorií, je jasný a ohromující: psi preferují nasměrování těla v severojižní ose, ale pouze v obdobích, kdy je magnetické pole klidné. Poté, co vědci vzali v úvahu všechny další faktory, došli k jednoznačnému závěru, že tento objev potvrzuje magnetický smysl našich čtyřnohých přátel.
Pro mnoho majitelů psů, kteří vědí o výborném orientačním smyslu svých svěřenců, nemusí být tento objev velkým překvapením – jde spíše o vysvětlení „nadpřirozených“ schopností, přestože vědci netuší, k čemu psi magnetického pole využívají. Ve vědecké komunitě však může být toto zjištění velmi přínosné, protože magnetický smysl živočichů stále není dostatečně prozkoumán – navzdory všem výzkumům věnovaným tažnému ptactvu. Nové poznatky otevírají další možnosti, jejichž studiu se vědci hodlají v budoucnu nadále věnovat.

http://www.frontiersinzoology.com/content/10/1/80/

 

 

30.12.2013

Člen KMLZ Vlasta Hart se zúčastnil vysílání pořadu pro děti Lovci záhad na programu Déčku. Díl o planetě ryb, jehož součástí jsou i "naši magnetičtí kapři" naleznete níže. Záznam naleznete pod obrázkem Planeta ryb. 

http://decko.ceskatelevize.cz/lovci-zahad 

26.12.2013

Katedra myslivosti a lesnické zoologie přeje všem svým přátelům mnoho úspěchů v roce 2014! 

PF 2014

 

21.12.2013

V listopadu Česká zemědělská univerzita obdržela poděkování od OMS Praha Praha-západ za spolupořadatelství Memoriálu Karla Podhajského. Poděkování si velice vážíme. 

Myslivosti zdar ! 

Členové KMLZ

 

12.12.2013

Na internetu jsme objevili zajímavé video, jak kamzíci čelí lavině. Podívejte se na něj. 

http://www.novinky.cz/koktejl/321744-kamziky-pohrbila-lavina-po-chvili-ze-snehu-vyskocili.html

 

10.12.2013

V neděli 8.12.2013 vysílala Česká televize zajímavou reportáž o černé zvěři v Praze. Odkaz na video naleznete níže.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/video/

 

5.12.2013

Zajímavý článek o poklesu členů ČMMJ najdete v odkazu níže.

http://www.ceskenoviny.cz/ekologie/zpravy/v-cesku-ubyva-myslivcu-prumerny-vek-se-blizi-60-letum/1016128

 

29. listopadu

Členové katedry se podílejí i na vzdělávání dětí a mládeže. Prof. Červený a Ing. Ježek byli hosty Radia Junior Českého rozhlasu. Záznam si můžete poslechnout pomocí odkazů uvedených níže.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3014961

 

 

23. října

V časopise ŽIVA vyšel druhý díl seriálu o varovných signálech syslů. V tomto dílu se autoři, Irena Schneiderová a Richard Policht, zaměřili na varovný hvizd u nás žijícího sysla obecného a dvou jeho příbuzných druhů, sysla taurského a sysla maloasijského. Článek byl uveřejněn v sekci Věda a výzkum.

 

22. října 

Se začátkem listopadu začíná také hlavní lovecká sezóna a s ní společné lovy. Věnujte prosím chvilku shlédnutí tohoto videa a zaměřte se na bezpečnost střelby při lovu s palnými zbraněmi. 

https://www.youtube.com/watch?v=GgsF_HPVak0

 

20. října

První týden v říjnu na FLD ČZU Praha začal semestr, a s ním i první terénní cvičení. V rámci předmětu Péče o zvěř a životní prostředí se uskutečnila exkurze na Podřipsko do okolí Roudnice nad Labem. Zde se studenti seznámili s hospodařením v intenzivní zemědělské krajině a zejména s opatřeními zlepšující životní prostředé zvěře a které vedouke stbailizaci početnosti. Více fotek z exkurze naleznete v galerii.

 

10. října

Ve dnech 27.-29. září 2013 proběhl 75. ročník Memoriálu Karla Podhájského, který pořádal OMS Praha - západ v úzké spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity v Praze. Memoriál Karla Podhajského je vrcholnou mezinárodní soutěží ohařů v ČR. Memoriálu se účastní nejlepší ohaři ze střední Evropy. Z ČR se zúčastnilo 16 psů, 3 ze Slovenska a 1 z Polska. Studenti 3. ročníku studijního oboru Provozu řízení myslivosti vypomáhali na memoriálu v rámci terénních cvičení z předmětu Myslivecká kynologie a odnesli si spousty poznatků pro vlastní kynologickou praxi. Celý víkend přálo pořadatelům i účastníkům nádherné slunečné počasí. Soutěž úspěšně dokončilo pouze 8 psů. Vítězem se stal český fousek Bor z Podřipské stráně s vůdcem Miroslavem Vackem.

 

9. září

Prázdninový výlet divočáka

Během letních měsíců jsme byli svědky zajímavého putování jednoho divokého prasete jménem Mirek. Mirek je sledován pomocí GPS obojku v rámci výzkumu prostorového chování černé zvěře na Šumavě a Bavorském příhraničí. Mirek byl označen 13. Března v okolí Českých Žlebů v Národním parku Šumava. Pohyboval se v okolí Stožce a až do poloviny července byl jeho domovský okrsek v rozmezí stovek hektarů (600-1400 ha). Ovšem 28. července se vydal na výlet a během 2 týdnů doputoval přes Německé území až do Rakouska do okolí městečka Neufelden, které je vzdáleno 58 km vzdušnou čarou od místa, kde se Mirek obvykle zdržoval.  Tady se Mirek usadil v okolí kukuřičného pole a vypadalo to, že se zde usadí natrvalo, právě díky velkému množství potravy ve srovnání se Šumavskými chudými lesy a pastvinami. Ovšem asi po 2 týdnech se Mirek opět vydal na cestu, a jaké bylo naše překvapení, když po 4 dnech dorazil opět do okolí Stožce. Zde nyní využívá to samé prostředí, ve kterém se pohyboval předešlou část roku. O Mirkovi se můžete dočíst nejen na našich stránkách, ale také např. v Rakouském tisku (http://www.nachrichten.at/oberoesterreich/muehlviertel/Keiler-nach-Wallfahrt-wieder-im-Nationalpark;art69,1182605, http://www.tips.at/news/rohrbach/land-leute/276276). Jeho putování můžete sledovat na přiložených snímcích, nebo můžete navštívit webové stránky http://zver.agris.cz/, kde můžete on-line sledovat nejen Mirka, ale také ostatní divočáky s GPS, případně označené jeleny evropské a jeleny sika. 

 

4. září 2013

V sekci Věda a výzkum byl uveřejněn článek Ireny Schneiderové Akustické varovné signály syslů publikovaný v populárně-naučném časopise Živa. Zde se můžete dočíst o významu varovných signálů a jejich vnitrodruhové a mezidruhové variabilitě. 

 

15.7.2013

Přistávání na vodě je nesmírně obtížné nejen pro piloty letadel (jak dokazuje nedávná havárie Boeingu 777 v San Franciscu), ale i pro vodní ptactvo. V komentářích k tomuto neštěstí se piloti shodují, že letiště v San Francisku patří k nejhorším na světě, protože se zde přistává od vody a nad vodou je odhad výšky, rychlosti a sklonu klesání nesmírně obtížný.


Viděli jste však někdy, aby vodní ptáci při dosedu měli nehodu? Nebo že by do sebe při dosedání hejna někteří narazili? Vždyť dosedající jednotliví ptáci a hejna ptáků musí řešit podobné problémy jako dosedající piloti. A přitom nemají dispečera, který by jim říkal výšku, klesání, rychlost a podobné důležité informace. Kdo, nebo co je tedy ptačím dispečerem? Tato otázka trápila vědce z České zemědělské univerzity v Praze a z University Duisburg-Essen (Německo), kteří možná našli na tuto otázku odpověď v podobě publikace, která v nejbližších dnech oficiálně vyjde v renomovaném vědeckém časopise Frontiers in Zoology. (není žádné embargo, ani doporučení na zveřejnění výsledků, tak můžeme o práci informovat dřív, než oficiálně vyjde). Změřili totiž více než 3000 dosedů hejn 14 druhů vodních ptáků při přistání na vodní hladinu v osmi zemích světa.
Měřením byla zjištěna preference dosedání ptáků na hladinu v severojižní ose bez ohledu na směr příletu, lehký vánek, postavení slunce, počasí nebo lokalitu. Čím se tito ptáci při přistávání řídili? Magnetorecepce, neboli vnímání magnetického pole Země, již byla u ptáků prokázána dříve a mezi odborníky je akceptována. Autoři se tedy domnívají, že se jedná pouze o další způsob využití zvířecího kompasu. Autoři dále spekulují, že přistávání ptáků na vodní hladinu v severojižní ose může v budoucnu posloužit jako užitečný nástroj v moderním letectví právě díky předpokladu, že ptáci mají v očích magnetorecepční systém v podobě jakéhosi sklonoměru.

Na tomto odkazu je upoutávka na článek v originální verzi.
http://www.frontiersinzoology.com/content/10/1/38

 

O zajímavém výzkumu vyšlo také několik ohlasů v celostátním tisku a rozhlase, odkazy naleznete níže.

http://hobby.idnes.cz/kachny-pristavaji-v-severojiznim-smeru-f0n-/hobby-mazlicci.aspx?c=A130712_132617_hobby-mazlicci_bma

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2926427 (čas 22:45)

http://www.nase-voda.cz/kdo-je-dispecerem-vodniho-ptactva/

 

4.7. 2013

16. června začal 14-ti denní výměnný pobyt se studenty z ruského Irkutsku. První týden navštívili  Lánskou oboru, Krušné hory a Šumavu, kde se společně s našimi studenty Provozu a řízení myslivosti účastnili probíhajících zoologických praktik. Druhý týden se zavítalo na jižní Moravu. Nemohla chybět návštěva Lednicko-Valtického areálu, na který se podívali i z ptačí perspektivy a samozřejmě také sklípku, kde proběhla degustace vín. Na závěr pobytu se na pozvání děkana zúčastnili „Letního setkání v arboretu“.

 

30.5.2013

Členové Katedry myslivosti a lesnické zoologie se zúčastnili mezinárodní konference o lovu a myslivosti na univerzitě v Irkutsku. Součástí konference byly i exkurze na Bajkal a na terénní stanici, kterou využívá k výukovým i vědeckým účelům Fakulta lovu a myslivosti. Studenti z FLD ČZU navštíví Irkutsk v červenci 2013 v rámci terénního cvičení z Provozu a řízení myslivosti. Více fotek naleznete v Galerii.


 

10.5. 2013

S příchodem jarního počasí se naplno rozběhly terénní práce studentů Provozu a řízení myslivosti na bakalářských pracech v Doupovských horách. Více v sekci galerie.
 

5. 5. 2013
V sekci Věda a výzkum byl přidán nový článek: Co dělají divočáci celý den - Dílčí výsledky telemetrického sledování černé zvěře, který byl uveřejněn v dubnovém čísle Světa myslivosti.

 

26. 3. 2013

Nezávisle na sobě se k nám  z několika  zdrojů dostalo znění připravované novely zákona o myslivosti 449/2001 Sb.. Text verze je uveden v přílohách. Nejzajímavější je zřejmě snížení minimální výměry na 250 hektarů a zavedení celoroční doby lovu pro většinu druhů holé spárkaté zvěře. 

 

21.3. 2013

Členové KMLZ iniciují vznik Petice za zachování minimální výměry honitby 500 ha.

PETICE

dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod
a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním

 

My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby byla zachována minimální výměra honitby v ČR 500 ha.

Na květnovém zasedání vlády ČR bude projednávána novela zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb. Tomu předcházel v lednu tohoto roku na Ministerstvu zemědělství ČR seminář na téma „Příprava změn myslivecké legislativy“ s cílem získat podporu účastníků pro novelizaci zákona o myslivosti. Nosným tématem jednání bylo tzv. „Sedm příčin stavu myslivosti v České republice“ formulovaných Mysliveckou radou (poradním sborem ministra zemědělství pro myslivost) s ohledem na rostoucí škody působené zvěří. Účastníci jednání se neshodli na nutnosti okamžité novelizace zákona o myslivosti s tím, že většinu problémů lze řešit úpravou prováděcích předpisů, nebo dodržováním pravidel stanovených v současně platných předpisech o myslivosti. 

V podtextu jednání však mimo jiné byla již deset let přetrvávající snaha několika subjektů, snížit minimální hranici výměry honitby. To považujeme za velmi nebezpečný a ve svém důsledku kontraproduktivní cíl, neboť malé honitby nikde v Evropě neumožňují racionální hospodaření se zvěří. Současná, obecně platná pravidla pro hospodaření s volně žijícími živočichy řeší jejich tzv. management na úrovni populací v jim odpovídajícím prostoru, to platí i pro velké savce – spárkatou zvěř.

Nárůst tzv. škod působených spárkatou zvěří je problémem celé střední Evropy a příčinou je zcela jednoznačně zvýšená produkce biomasy na zemědělských pozemcích, zejména pěstování energetických plodin. V současné době máme možnost porovnat situaci v okolních státech a je zcela evidentní, že podstatně větší problémy s početními stavy spárkaté zvěře mají státy s menší výměrou honiteb jako je Rakousko, Německo, nebo Itálie. Naopak sousední státy s větší výměrou honiteb jako je Polsko, Slovensko a Maďarsko jsou na tom ve vztahu k řešení problémů s vysokými stavy zvěře podstatně lépe. V těchto státech má také podstatně vyšší pravomoc státní správa myslivosti.  Stejné zkušenosti lze najít v severských státech, Švédsko, Finsko a Norsko, kde má státní správa myslivosti řadu pravomocí ve vztahu k uživatelům honiteb i vlastníkům pozemků.

Jsme si vědomi, že současně platný zákon o myslivosti č. 449/2001 Sb. má celou řadu nedostatků a jeho novelizace by byla užitečná, včetně některých prováděcích předpisů. Důvodů proč otevřít a smysluplně modernizovat zákon o myslivosti nacházíme celou řadu.

Vzniklá situace nás vedla k vyjádření našeho názoru a oslovení široké odborné veřejnosti s prosbou, aby přispěla svým názorem na objektivní a čestné řešení problematiky myslivosti. Zvěř je naším obnovitelným přírodním zdrojem a nemůžeme ji ponechat na pospas unáhleným rozhodnutím.

Podpořte smysluplné hospodaření se zvěří v odpovídajících honitbách o výměře nejméně 500 ha a odpovědné řešení této složité problematiky v souladu s trvale udržitelným rozvojem.

Děkujeme.

Za petiční výbor:

doc. Ing. Vladimír Hanzal, CSc.,  Erbenova 691/16, 370 01 České Budějovice

prof. Ing. Jaroslav Červený, CSc., Mimoňská 630, 190 00 Praha 9

Ing. Vlastimil Hart, Ph.D, Velká Strana 27, 789 72 Dubicko

Ing. Tomáš Kušta, Ph.D, Žitná 1704, 393 01 Pelhřimov

Ing. Miloš Ježek, Ph.D, Račetice 52, 438 01 Žatec

 

Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn:

kterýkoliv člen petičního výboru (klauzule vyžadovaná §5, písm. 1 zák. č. 85/1990 Sb.)

V případě dotazů kontaktujte: 

doc. Ing. Vladimír Hanzal, CSc.,  Erbenova 691/16, 370 01 České Budějovice

 

Vyplněné petiční archy prosím zasílejte nejpozději do 30.4.2013 na adresu:

Katedra myslivosti a lesnické zoologie

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze

Kamýcká 1176

165 21 Praha 6 - Suchdol