×
Katedra myslivosti a lesnické zoologie
banner

Ze života katedry

Série seminářů o chování zvěře

    Doc. Ing. Tomáš Kušta, Ph.D. a Ing. Miloš Ježek, Ph.D. ve spolupráci s ČMMJ a MZe pokračují se sérií seminářů o chování zvěře, srážkách na pozemních komunikacích a možnostech hospodaření se zvěří. Tentokrát se seminář uskutečnil v Olomouci.

Nový podcast pan profesora Červeného

   Přednášku o velkých savcích vám bohužel zopakovat nemůžeme, ale na následujícím odkaze si můžete na toto téma poslechnout nový podcast.

Velcí savci v České republice

Přednáška o velkých šelmách

   Pan profesor Jaroslav Červený z naší katedry představil na přednášce na lesnické škole v Písku téma "Velké šelmy v jihozápadních Čechách". Téma bylo úvodní přednáškou cyklu "Co se děje v lese".


Dančí a ostatní spárkatá zvěř v našich honitbách

   V minulém čísle časopisu Svět myslivosti se můžete začíst do článku pana docenta Hanzala. O čem článek je vám prozrazovat nebudeme, přečtěte si ho sami, stojí za to.

Biologické čtvrtky

   Přinášíme vám tip na přednášky, které se nesou v tématu biologie. Nejvíce samozřejmě doporučujeme přednášku pana profesora Burdy, který bude přednášet téma Lassie se vrací - Potřebuje k tomu magnetický kompas? Takže pokud bydlíte v okolí Viničné, ale třeba i dál a máte zájem o tato témata, přednášky vřele doporučujeme!

Biologické čtvrtky


Podcast

   Jak jsme vás nedávno informovali, na ČZU proběhla Noc vědců, které se zúčastnili i naše kolegyně Ing. MgA. Jana Adámková, Ph.D. a Ing. Kateřina Benediktová, Ph.D. Celý podcast s názvem Psi a jejich orientace v čase a prostoru, který připravily si můžete poslechnout na následujícím odkaze.

Psi a jejich orientace v čase a prostoru


Rozhovor o tetřívkovi

   V ranním programu Českého rozhlasu Plus jste dnes mohli slyšet krátký rozhovor našich kolegů bioakustiků na téma individuality v hlase tetřívka obecného a možnostech jejího využití pro neinvazivní monitoring tohoto ohroženého druhu. Poslechnout si jej můžete i ze záznamu v čase 6:21.  A samotný článek lze díky Open Access najít online.

Ranní Plus

Víte, jak toká tetřívek obecný? 

   Chtěli byste to slyšet? Tak si zítra ráno v 7:25 nalaďte Český rozhlas Plus. Konkrétně o pšoukání budou mluvit naši kolegové z bioakustického týmu, Ing. Lucie Hambálková a Mgr. Richard Policht, Ph.D. Pomocí analýzy nahrávek zjistili, že se v tomto nevokálním hlase nachází individualita. Díky ní by mohla vzniknout neinvazivní metoda sčítání tetřívčí populace, která by nenarušovala průběh toku tohoto vzácného druhu.


Africký mor prasat a doktor Ježek

   Včera se v TN LIVE: Přehled dne 4. října 2021 uskutečnil rozhovor s naším specialistou na africký mor prasat. Doktor Ježek v rozhovoru předal základní informace o tomto onemocnění laické veřejnosti. Rozhovor si můžete pustit v následujícím odkazu.

TN LIVE: Přehled dne 4. října 2021

Opět se o nás mluví

    Zajímáte se o psy a myslivost, tak neváhejte s přečtěte si článek, který nedávno publikoval náš kolega Mgr. Richard Policht, Ph.D. Malou ochutnávku Vám přinášíme již teď v podobě popularizace článku v médiích.

Štěkot psů při hlášení různých druhů zvěře se liší. Nejvýrazněji u divočáka

Štěkot psů při hlášení různých druhů zvěře se liší, zjistili vědci

IUGB konference 2021

    Minulý týden proběhla v Budapešti IUGB konference, které se s prezentací zúčastnili 4 naši kolegové. Celá konference proběhla v menším počtu než je obvyklé, ale i tak se dá hodnotit jako velmi zdařilá. Pro více informací a fotografií se podívejte do alba v naší galerii (Galerie -> Konference -> IUGB konference).


Schůzka doktorandů a školitelů

    Dnes proběhla pravidelná schůzka doktorandů a školitelů, kde se vždy probírá progres studentů doktorské studia. Tato schůzka byla ale zaměřená také na předobhajoby doktorandů prvních ročníků, navíc se schůzky zúčastnili i nastupující studenti.


Africký mor prasat v současnosti

    Zajímáte se o AMP? Přečtěte si článek od Ing. Miloše Ježka, Ph.D. a Ing. Tomáše Kunci, Ph.D. a dozvíte se, jaká je momentální situace v Evropě ohledně AMP.

Kurz Jelenář 2021

    Ing. Kateřina Benediktová, Ph.D. a Ing. Miloš Ježek, Ph.D. se minulý týden zúčastnili Kurzu Jelenář 2021 pořádaného Klubem chovatelů barvářů. Přednášeli zde o chování psů a možnostech hospodaření s jelení zvěří.

Série seminářů o chování zvěře

    Doc. Ing. Tomáš Kušta, Ph.D. a Ing. Miloš Ježek, Ph.D. zahájili ve spolupráci s ČMMJ a MZe sérii seminářů o chování zvěře, srážkách na pozemních komunikacích a možnostech hospodaření se zvěří. První se uskutečnil v Jihlavě, další semináře budou realizovány v Liberci, Plzni a Olomouci.

Organismy z prehistorické doby

    Vědkyně Mgr. Nataliia Iakovenko, Ph.D., která je také součástí naší katedry měla možnost prozkoumat mnohobuněčný organismus, který přežil přes 20 tisíc let ve věčně zmrzlé půdě na severovýchodě Ruska. Děkujeme za tento úžasný úspěch! Reportáž si pusťte pomocí následujícího odkazu.

Události

Dynamická nástěnka

    Naše katedra v čele s Ing. Jiří Synkem Ph.D. a doc. Ing. Vlastimilem Hartem Ph.D. pro vás vytvořila dynamickou nástěnku, kterou naleznete ve druhém patře FLD. V plánu máme ji neustále něčím doplňovat a vylepšovat. Pokud budete mít nápady co na nástěnku přidat, určitě nás neváhejte kontaktovat. To samé platí v případě, že máte k dispozici exponát, který nám zatím chybí a budete nám ho chtít věnovat či u nás vystavit.

Byli jsme i v televizních novinách.

    Je to úžasné, byli jsme i v televizních novinách (Mgr. Michaela Másílková, Ph.D.). Reportáž můžete shlédnout na následujícím odkaze. Samozřejmě vše berte s rezervou a raději si článek osobně přečtěte.

Zprávy z regionů

    Pro jistotu ještě jednou přikládáme i námi publikovaný článek.

Observation of rescue behaviour in wild boar (Sus scrofa)

Mluví se o nás!

    Mluví se o nás čím dál tím více a máme z toho obrovskou radost! Sami se můžete přesvědčit v následujících článcích. Děkujeme za to hlavně naší kolegyni Mgr. Michaele Másílkové Ph.D., která objevila zvláštní chování u prasata divokých.

Fotopast českých vědců zachytila bachyni, jak vysvobodila odchycená prasata

Čeští vědci zachytili vzácné chování divokých prasat

Fotopast zachytila, jak bachyně osvobodila uvězněné divočáky. Podle vědců by to mohl být první doklad jejich empatie


The Daily Telegrapher o nás píše!

    Před nedávnem jsme vám představili článek o chování divokých prasat při chycení do odchytového zařízení. Nyní má článek přes 300 tweetů a psalo se o něm v The Daily Telegrapher. Více si sami můžete přečíst na následujícím odkazu.

You clever swine: Pigs in first documented case of animals solving problems to rescue one another


Vzpomínka na Ludvíka Kunce

     S Ludvíkem Kuncem se také velice pěkně rozloučil v srpnovém Světě myslivosti pan profesor Koubek.

Empatické divoké prase?

     Kolegům z naší katedry pod vedením Mgr. Michaeli Másílkové Ph.D. se podařilo publikovat případovou studii o chování divokých prasat při chycení do odchytového zařízení. Určitě si článek přečtěte, naleznete ho zde: Observation of rescue behaviour in wild boar (Sus scrofa).


Naše sbírka preparátů

     V rozsáhlé sbírkovně Katedry myslivosti a lesnické zoologie právě probíhá důkladná re-evidence vystavených dermoplastických preparátů, koster a lebek obratlovců. Celá sbírka je důležitou názornou pomůckou pro výuku zoologie obratlovců. Hlavní zásluhu na péči o sbírku a o evidenci vystavených exponátů mají MUDr. Martin Häckel, CSc., Ph.D. a Ing. Jiří Synek, Ph.D.


Vzpomínka na Ludvíka Kunce

     Náš profesor Červený velmi hezky vzpomněl na Ludvíka Kunce. Pokud si také chcete zavzpomínat, určitě si přečtěte článek v srpnové Myslivosti.

Testování individuální variability v chování

     Testujeme individuální variabilitu v chování neboli temperament psů loveckých plemen pomocí jednoduchých behaviorálních testů, které se běžně u psů k tomuto účelu používají (reakce na vystřelení deštníku, reakce na panenku, nový prostor, atd.). Zkoumáme nejen behaviorální reakce psů na experimentální podnět, ale i fyziologické reakce (např. tepovou frekvenci). Stále přibíráme zájemce, takže kdokoli s loveckým psem, kdo by měl zájem se zúčastnit, se může ozvat na masilkova@fld.czu.cz. Více fotografií v Galerie -> Terénní práce -> Testování individuální variability v chování psů.

EURODEER meeting

     Od pondělí do středy se konal Eurodeer meeting. Samozřejmostí byla účast našich kolegů z telemetrického týmu. Setkání zahrnovalo mnoho témat např. predaci, migraci, ale také důvody mortality zvířat nebo velice aktuální téma COVID-19 a jeho vliv na přírodu. Situace bohužel stále nedovolila setkat se osobně a tak meeting proběhl online. Doufáme, že příště to bude již tváří v tvář.


Katedrový teambuilding

     Minulý týden se na Doupově uskutečnil katedrový teambuilding. Celou dobu panovala velice dobrá nálada a celková atmosféra byla úžasná. Více ale již v našem albu (Galerie -> Společenské akce -> Katedrový teambuilding na Doupově).

Meeting telemetrického týmu

     Druhý týden v červnu se uskutečnilo setkání telemetrického týmu. Více fotografií si můžete prohlédnout v galerii, kde se dozvíte také více informací (Galerie -> Prostorová aktivita zvěře -> Meeting telemetrického týmu).


Co nám přinesla pandemie do honiteb?

     Intenzitu využívání přírody lidskými aktivitami změnilo období COVIDu. Jak přesně? To si můžete přečíst v novém čísle časopisu Svět myslivosti.

Kurz odborné přípravy k získání kvalifikace 

    Dvě naše kolegyně dnes úspěšně ukončily pětidenní kurz odborné přípravy k získání kvalifikace a odborné způsobilosti na úseku pokusných zvířat dle §15d odstavce 2 písmeno a) zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, v platném znění (navrhování pokusů a projektů pokusů - určeno pro lékaře, veterinární lékaře a osoby s jiným vysokoškolským vzděláním biologického oboru). Tímto se přidají k mnoha dalším kolegům, kteří kurz již úspěšně složili v letech předchozích. Gratulujeme!

Nadcházející konference

    Vypadá to, že COVID pozvolna ustupuje a proto se pomalu můžeme vracet k normálnímu životu. Kolegové z katedry mají v plánu se na podzim zúčastnit hned několika konferencí. Přejeme hodně štěstí během prezentací příspěvků. Na podzim vás budeme informovat o průběhu jejich snažení. Více o konferencích na odkazech pod obrázky. 

Biologging Conference

IUGB Congress

69th WDA / 14th EWDA - Joint Virtual Conference

Tak se podařilo dostat i do Ekolistu

    Lesnická a dřevařská fakulta (KMLZ) připravila instruktážní video o metodě odběru krve u divočáků. Ve videu je celý postup metody vysvětlen a ukázán. Více v následujících článku.

Vědci představili novou metodu oděru krve z uloveného divočáka. Myslivcům to usnadní práci

Nové studijní programy! Myslivost a péče o životní prostředí zvěře a Konzervace přírodnin a taxidermie

    Neváhejte a pojďte k nám studovat. Jsme výborná škola s mnoho možnostmi. Pokud však stále váháte určitě se podívejte na Facebook Fakulta lesnická a dřevařská – ČZU v Praze a nebo na Instagram lesarna a kmlz.fld.Odběr krve zvěře

     Nová metoda odběru krve z divočáka, kterou ověřili odborníci z naší katedry. Více v následujícím videu.


Nový článek pojednává o preparaci

     V novém čísle časopisu Myslivost vyšel článek s názvem Osteologická preparace - včera, dnes a snad i zítra. Autory toho článku jsou J. Synek, O. Nakládal a V. Hart. Více vám prozrazovat nebudeme, protože si ho můžete sami přečíst.

Nebojácná divoká prasata

     Samice se v ŠLP Kostelci n.Č.l. dokonce cítí tak dobře, že krmí selata přímo před odchytovým zařízením. Toto video se nám povedl zachytit na fotopast.


Setkání EVA 4.0

     V úterý se uskutečnil online meeting s externí poradní radou mezinárodního víceletého projektu EVA 4.0. Vedoucí každého týmu projektu prezentoval dosažené úspěchy týmu a jejich nejbližší plány. V části, kde byly představeny výsledky výzkumu magnetorecepce realizované na Katedře myslivosti a lesnické zoologie, přijali pozvání k online setkání manželé Roswitha a Wolfgang Wiltschkovi. Pro neznalé, jedná se o zakladatele a kapacity na poli výzkumu magnetorecepce. Jejich účast na meetingu byla pro nás nebývalou poctou. Navíc se zapojili i do následné diskuse a projevili vstřícný zájem o naše prezentované výsledky. Později nám po setkání napsali, že je fascinuje náš přístup ke sledování velkých savců v jejich přirozeném prostředí. Ocenili také naše zamyšlení nad možnými paralelami mezi magnetickým vnímáním u psů a u ptáků. Setkání s nimi bylo pro nás velmi milým zpestřením a povzbuzením do dalších experimentů.

Soutěž s KMLZ

     Máme tady vyhlášení naší soutěže. Translokovaná laň se vrátila domů za 20 hodin a 30 minut. Nejbližšími tipujícími byli a vítězi se stávají @prej_sandra_ se svým odhadem 20 hodin a @myslivec_milan s odhadem 21 hodin. Prosíme výherce o sdělení výběru ceny. Cena pro ně bude připravená v kanceláři L261. Vítězům gratulujeme a děkujeme všem zúčastněným. Určitě pro vás v budoucnu připravíme další zajímavou soutěž!


Soutěž s KMLZ

    Máme pro vás slibovanou soutěž. Jak jsme již předesílali, soutěž se týká tématu homing. Doufáme, že jste si o něm zjistili více, ale teď už k soutěži. Otázka zní - Za kolik hodin se laň na fotce po převezení vrátila zpátky domů? Odpovídat můžete na všech našich sociálních sítích do komentářů nebo zpráv. Soutěž končí páteční půlnocí (16.4.2021). Vyhodnocení soutěže proběhne příští pondělí 19.4.2021 na FB a Instagramu. A na co se může výherce těšit? Skripta dle vlastního výběru (Myslivost I, Myslivost II a nebo Péče o zvěř a životní prostředí). Pokud se soutěž setká s úspěchem, rádi pro vás připravíme další, tak neváhejte s tipujte!

Jeleni mají osobnost a souvisí to s jejich dominantním chováním

    Naše kolegyně publikovala článek společně s kolegou z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, kolegou z Vídně a kolegou z Turku, a jak je ve Finsku běžnou praxí, byla k tomu vydána tisková zpráva. Studovali individuální rozdíly v chování jelenů. Zjistili, že několik pozorovaných typů chování tvoří osobnostní složku, kterou označili jako „Sebedůvěra / Agresivita“. Více si můžete přečíst v následujícím článku – Red deer have personality and it is related to their dominance behaviour.


Superschopnosti? Nejen čich, ale „čtou“ i magnetické pole Země

    V deníku 5+2 vyšel moc hezký popularizační článek na téma „živočišný kompas“ psů. Na článku se podílela naše kolegyně Ing. Kateřina Benediktová, děkujeme!

12th Open European Taxidermy Championships 2021

    Ing. Ondřej Salaba, Ph.D. z naší katedry ve spolupráci se studenty uvažuje o účasti v soutěži na 12th Open European Taxidermy Championships 2021. Samozřejmě pouze v případě, že to COVID opatření dovolí a budou moci ve škole pracovat na preparátech. Soutěže by se chtěli zúčastnit s psíkem mývalovitým life-size mount a muflonem pedestal mount.


Zemřel MVDr. Pavel Forejtek, CSc.

   Dne 2. 4. 2021 zemřel v Židlochovicích MVDr. Pavel Forejtek, CSc., veterinární lékař zaměřený především na zdravotní problematiku zvěře a loveckých psů, výzkumný pracovník, autor mnoha odborných a učebních publikací, zapálený myslivec a v neposlední řadě i oblíbený pedagog. Kromě působení na brněnských univerzitách, spolupracoval i s naší Katedrou myslivosti a lesnické zoologie na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze, kde přednášel veterinární problematiku v rámci předmětu myslivost a zajišťoval samostatný předmět zoonózy. Čest jeho památce.

   Bližší detaily jeho života viz webové stánky Světa myslivosti nebo článek v časopisu Svět myslivosti 2021/1.


Univerzitní grantová soutěž UGC

   Doktorandi z naší katedry získali grant v soutěži UGC. Moc jim gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů při řešení projektu!

Eradikace afrického moru prasat v České republice

    Na naší katedře se odborný tým pod vedením Ing. Miloše Ježka Ph.D. zabývá africkým morem prasat. V následujícím videu se můžete dozvědět jak management volně žijících prasat divokých pomohl k eradikaci afrického moru v České republice.


Webináře

    22.-24. března vždy od 18:00 se uskuteční webináře vedené vědeckými pracovníky z naší katedry. Webináře proběhnou v angličtině online. Odkazy na tyto webináře najdete níže pod obrázkem. Vřele doporučujeme.

22. března v 18:00 přednáška – New bio-logging technology of red deer and wild boar individuals and their spatial behaviour during homing experiment.

Odkaz: https://zoom.us/j/95464284277...

Meeting ID: 954 6428 4277; Passcode: 280619


23. března v 18:00 přednáška – Population decline and the current state of euroepean hare in Central european landscape

Odkaz: https://zoom.us/j/95793784183...

Meeting ID: 957 9378 4183; Passcode: 952067


24. března v 18:00 přednáška – African swein fever in Czech republic– how to use results from the wildlife monitoring during the eradication of disease

Odkaz: https://zoom.us/j/96587556583...

Meeting ID: 965 8755 6583; Passcode: 656005

Katedrová porada

    Dnes v odpoledních hodinách proběhla naše pravidelná katedrová porada. Vzhledem k momentální COVID situaci proběhla celá porada pouze online. I přes takové prostředí jsme vyřešili mnoho vyvstalých otázek a připravili se na další měsíce. Také bylo radostí pogratulovat našim dvou novým kolegům doktorům, kteří minulý týden úspěšně obhájili své disertační práce. Teď už jen čekáme, až se situace zlepší a my s nimi úspěch budeme moci řádně oslavit.

Studijní programy v Myslivosti

    Tento článek v nové Myslivosturčitě stojí za přečtení! Dozvíte se v něm informace o programech – Myslivost a péče o životní prostředí a Konzervace přírodnin a taxidermie. Oba programy jsou nové a mají naší podporu. Přihlášky ke studiu lze podávat už jen do 31. března, tak nezapomeňte.

Imobilizace jelení zvěře

    Tento týden jsme byli u kolegům v NP Šumava, kde jsme imobilizovali a obojkovali jelení zvěř. Byli jsme velice úspěšní a na několika místech se nám podařilo označit celkem 7 jedinců. Příští týden budeme se značením pokračovat. Přejte nám proto prosím hodně štěstí a úspěchů i v týdnu příštím.

Souboj srn

   Náhodný záznam pořízený při výzkumu divočáků, který organizují členové katedry myslivosti a lesnické zoologie na Školním lesním podniku v Kostelci nad Černými lesy.


Vybavení na FLD

    V únorové čísle časopisu Myslivost si můžete přečíst o vybavení, které máme u nás na „lesárně“. Toto vybavení pomáhá a bude pomáhat při výuce programů Myslivost a péče o životní prostředí a také Konzervace přírodnin a taxidermie. Mrkněte na Programy, kde se dozvíte, co vše u nás můžete studovat. Výběr je opravdu velký a tak neváhejte a přihlaste se k nám. Přihlášky je možné podávat do 31. března!

Covid nás nezastaví

   Ani v této době nezahálíme a pokračujeme v práci na všech našich projektech. Řídíme se heslem „hlavně bezpečně“ a proto pro doktorandské, týmové, tematické i katedrové schůzky používáme online prostředí. Dnes jsme měli například Journal club. Je to schůzka, při které si pravidelně představujeme a zhodnocujeme nové/nedávné vědecké články, což nám umožňuje sledovat aktuální výzkumy z našeho oboru.

 

Nový článek   

    Náš kolega Dr. Tomasz Pawel Podgórski se podílel na novém článku s názvem Social structure defines spatial transmission of African swine fever in wild boar. Článek pojednává o velice důležitém tématu – Africký mor prasat.

   Neváhejte si článek přečíst!!!

Social structure defines spatial transmission of African swine fever in wild boar

Fotopasti   

    Občas se nám podaří zachytit i druhy, které pro naši katedru nejsou druhem studijním. Samozřejmě i v takovém případě máme velkou radost a rádi se o ni s vámi podělíme! Na videích můžete vidět muflona a jezevce lesního.


ODTEĎ NA INSTAGRAMU!

    Tlak moderní doby dostihl i naší katedru, takže nyní můžete sledovat veškeré dění právě zde – Instagram

Africký mor prasat

    Aktuální situace ohledně afrického moru prasat v okolí České Republiky není ideální. ? Celý článek si můžete přečíst v lednovém čísle časopisu Myslivost.

Psi mají radši sever než jih

    Odborníci z naší katedry potvrdili, že stranovou preferenci psů ovlivňuje magnetické pole. Více se dočtete na následujícím odkazu – Psi mají radši sever než jih.

Shrnutí roku 2020 KMLZ

    Jaký byl pro Katedru myslivosti a lesnické zoologie rok 2020 se dočtete v lednovém čísle Myslivost.

Sudán u nás v Hi-Tech pavilonu

    V současné době se u nás na fakultě, konkrétně v High-Tech pavilonu, nachází vzácný kosterní preparát posledního samce nosorožce severního bílého, Sudána. Více o tom v reportáži ČT24 – Záchrana vzácných nosorožců pokračuje.

Ceny rektora

    Na prosincovém Kolegiu děkana předal děkan fakulty každoročně udělované Ceny rektora za nejlepší publikační výstupy. Cenu rektora za nejlepší publikační výstupy výzkumné práce doktorandů z naší katedry získala Ing. Kateřina Benediktová a cenu rektora za publikační výstup zaměstnanců ČZU uvedený v seznamu Nature index získal Dr. Tomasz Pawel Podgórski. Gratulujeme!

Výzkum chování srnčí zvěře u silnic v přítomnosti pachových repelentů

    Naši vědci se zaměřili na sledování chování srnčí zvěře u silnic. Přečtěte si v článku časopisu Myslivost, jaké výsledky přineslo označení 10 kusů zvěře telemetrickými obojky – Výzkum chování srnčí zvěře u silnic v přítomnosti pachových repelentů.

Je Váš pes levák nebo pravák? 

    Když pes táhne na jih, je levák. Lateralitu psů nejspíš řídí magnetické pole Země. Více o tomto tématu se dočtete v následujícím článku – Když pes táhne na jih, je levák. Lateralitu psů nejspíš řídí magnetické pole Země.

Výsledek obrázku pro hunting dog

Terénní cvičení – Monitoring volně žijících živočichů

    Třídenní terénní cvičení z nově vyučovaného předmětu "Monitoring volně žijících živočichů" se uskutečnilo v Rapoticích pod dohledem nejlepších odborníků z celé České republiky. Studenti se naučili monitorovat ryby v řece, hmyz, obojživelníky, ptáky i velké obratlovce. Pro všechny zúčastněné to byly skvělé tři dny v terénu a získání mnoha nových zkušeností. Všem pedagogům děkujeme za pomoc s výukou a studentům (i pedagogům) za příjemnou atmosféru, kterou si všichni náramně užili! Hlavní poděkování patří doc. Farkačovi z KMLZ FLD, který celou akci zorganizoval. 

Zoologické sbírky

    Naše zoologické sbírky jsou opět rozšířeny o další přírůstky. Do "sbírkovny" přibyl králík divoký, norek americký, tchoř stepní, káně rousná, chřástal vodní, slípka zelenonohá, racek bělohlavý, husice nilská, oba druhy našich vran, ořešník kropenatý, koroptev polní a sýkora parukářka.

Nová éra výzkumu magnetorecepce

    Ze západního Německa nám přivezli dlouho očekávané magnetické cívky, ve kterých budou probíhat výzkumy na potvrzení magnetického alignmentu u menších druhů obratlovců a u bezobratlých. Doufejme, že se výzkumy co nejvíce rozeběhnou a že představíme nové, zásadní objevy z utajeného života zvířat.

 

Druhý díl skript z Myslivosti

    Milé kolegyně a kolegové, konečně je na světě druhý díl skript z Myslivosti a je v nich mnoho nového a zajímavého. Slovy pana docenta Hanzala, který je hlavním autorem těchto skript, v nich naši studenti naleznou v kostce vše, co budou potřebovat nejenom ke zkoušce z myslivosti, ale také ke státnicím.

Zoologické sbírky

    Do našich sbírek nově přiběhl medvěd, muflon s muflonkou, divoký krocan, zajíc a kočka divoká. Hlavním unikátem je ale skutečnost, že z jednoho pohádkového medvěda Vojty, dnes máme v našich sbírkách dva preparáty. Kosterní i taxidermický. Studenti tak mají unikátní možnost studovat (v tomto případě) neuvěřitelný rozdíl, mezi "malinkou" kostrou a obřím tělem. Studenti našeho studijního oboru Preparace přírodnin a taxidermie si přijdou taky na své. Jak bylo možné vytvořit z jednoho exempláře, dva dokonalé a plnohodnotné preparáty, včetně drápů, zubů atd? Více na přednášce v naší "sbírkovně".

 

Skripta Zoologie lesnická – Obratlovci – textová část

    Skripta kromě obecných poznatků přinášejí zejména nová data o rozšíření, biologii a významu všech obratlovců žijících v České republice. Detailnější pozornost je věnována zejména druhům důležitým nebo nějakým způsobem hospodářsky významným. Ostatní, pro lesní ekosystémy méně důležité nebo nedůležité druhy, jsou představeny ve zkrácené formě ve speciálních boxech. Unikátem těchto skript je, že poslední publikace zaměřená na toto téma, vyšla před neuvěřitelnými 62 lety. 


Exkurze v bažantnici

    O víkendu se uskutečnila terénní exkurze oboru Provozu a řízení myslivosti do bažantnic LZ Konopiště. 

Zoologické sbírky

    Neustále rozšiřujeme naši sbírku a ještě zdaleka nekončíme...

Brdy

    O víkendu se skupina absolventů z Fakulty lesnické a dřevařské vydala na "Terénní cvičení veteránů" v čele s profesorem Červeným. Na programu byla prohlídka dnes již bývalého Vojenského újezdu Brdy. Mezi zastávky při projíždění lesů, vřesovišť a rašelinišť patřil zámeček Tři trubky, který kdysi navštívil také prezident T.G. Masaryk, dále Padrťské rybníky a kopec Houpák. Příjemné zázemí poskytla lovecká chata Vojenských lesů a statků u Velkého rybníka. I přes střídavě deštivé počasí si účastníci pobyt užili. 

Ig Nobel Prize

    V USA se rozdávaly Ig Nobel, tedy (ne)vážné Nobelovy ceny. Jsou ale opravdu jen úsměvné? Jak jsou vnímány ve světě vědy? Poslechněte si rozhovor profesorem Hynkem Burdou, který zastupoval držitele cen i z naší Katedry myslivosti a lesnické zoologie – Ig Nobelovky: Muž, který žil jako koza a čůrání psů. Češi mezi těmito (ne)vážnými výzkumy bodují také.

Celosvětová konference

    Členové Katedry myslivosti a lesnické zoologie se zúčastnili devátého ročníku celosvětové konference týkající se orientace a navigace živočichů. Setkání pořádal Royal Institute of Navigation v londýnské Royal Holloway College. Na fotografiích je místo konání a společné foto se světovými vědeckými celebritami (prof. H. Burda, prof. W. Wiltschko a prof. R. Wiltschko, prof. J. Phillips), kteří svou celoživotní prací ovlivnili poznání a výzkum magnetorecepce a prostorové orientace zvířat.

 

První díl skript z Myslivosti

    První díl ze dvoudílné série skript MYSLIVOST. První část obsahuje kapitoly Myslivecké historie, zvyků a tradic, Vývoje loveckého práva v Čechách a na Moravě, Myslivecké zoologie, Myslivecké kynologie a Péče o zvěř. Vše doplněné o množství ilustračních obrázků a fotografií.


Senoseč online: Ochrana zvířat při sklizni a sečích

    Záchrana živočichů ohrožených každoročně při senoseči bude jednodušší. Usnadnění přinesla dobrovolníkům, zemědělcům i myslivcům sada mobilních aplikací vyvinutých k webovému portálu SENOSEC.CZU.CZ. Aplikace pro chytré mobily a tablety a pro použití přímo v terénu vyvinuli studenti České zemědělské univerzity v Praze v rámci soutěže, kterou vyhlásila ČZU a na niž Ministerstvo životního prostředí poskytlo 100 000 korun. V soutěži o nejlepší sadu mobilních aplikací zvítězili a cenu 40 000 korun získali studenti Ladislav Böhm a Jakub Podroužek.

Obora Židlov

    Proběhlo tradiční setkání pracovníků a přátel Katedry myslivosti a lesnické zoologie FLD ČZU Praha. Tentokrát jsme zavítali do obory Židlov na Českolipsku. Součástí setkání byla i exkurze po mysliveckých provozech VLS, s.p., divize Mimoň. Někteří z nás tak zažili i velice blízké setkání se zubrem, původním obyvatelem našich lesů.

Trubačská naháňka

    Na Školním lesním podniku se konala II. Trubačská naháňka na černou zvěř. Akce se zúčastnili trubači celé České republiky. Večer následovala poslední leč a pasování na lovce černé zvěře. 

Úspěchy 

    Článek o vnímavosti psů zaznamenal nebývalý úspěch. Pokořil hranici 1 000 000 zhlédnutí, což je pro vědecký článek zlatá vizitka. Děkujeme všem našim studentům, kamarádům a kolegům, kteří nám pomáhali se sběrem dat, protože je to úspěch nás všech.

Porada na Doupově

    O víkendu se uskutečnila výjezdní porada KMLZ na Doupově. Součástí víkendu bylo nejenom neformální večerní posezení s diskuzí, ale také exkurze do vojenského výcvikového prostoru Hradiště a návštěva střelnice VLS, s.p. divize Karlovy Vary. Celý víkend nás provázelo skvělé počasí a pohodová atmosféra. 

Skripta Úvodu do myslivosti

    Katedra myslivosti a lesnické zoologie vydala společně s vydavatelstvím Druckvo svá první skripta. Jedná se o skripta k Úvodu do myslivosti a k zakoupení jsou v Copycentru na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze, nebo přímo u vydavatele v nakladatelství Druckvo. Jsme si jisti, že zájemci o tato skripta nebudou z obsahu zklamáni a že z nich budou čerpat nejenom po celé studium, ale také při výkonu práva myslivosti.

Všestranné zkoušky ohařů

    Se studenty 3. ročníku PŘM jsme navštívili Všestranné zkoušky ohařů, které pořádal Okresní myslivecký spolek Praha-Západ v honitbě MS Malá Lečice – Bratřínov. Vyšlo krásné počasí, psi pracovali velice dobře a všichni jsme si odnesli hodně zkušeností a zážitků.

Ig Nobel Prize

    Letošní Ig-Nobelova cena za biologii byla udělena česko-německému týmu zoologů z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity a univerzity Duisburg-Essen za práci o vnímání magnetického pole psy, která byla koncem loňského roku publikována v odborném časopise Frontiers in Zoology. Z dvanácti vědců, kteří se na práci podíleli, se ceremonie zúčastnili Hynek Burda, Sabine Begall, Pascal Malkemper, Vlastimil Hart, Petra Nováková, Veronika Hartová a před vyprodaným Sanders-Theater Harvardské univerzity v Bostonu převzali z rukou skutečných laureátů Nobelovy ceny cenu Ignace Nobela (IG-Nobel Award) – cenu, která se již od roku 1991 udílí za vážné vědecké práce, které "lidi nejprve rozesmějí a pak je nutí k přemýšlení". Cena je to sice satirická, jaksi "cimrmanovská", spojená s peněžní odměnou 10 miliard zimbabwských dolarů, ale rozhodně patří k prestižním vědeckým cenám.

    Koukněte, jak vypadalo předávání – Žertovnou Nobelovu cenu získali i čeští vědci.

Psi mají kompas

    V Lidových novinách vyšel velice zajímavý článek o magnetismu, vycházející ze závěrů publikovaných členy KMLZ v časopise Frontiers in zoology – Psi mají svůj vnitřní kompas. Reaguje na magnetické pole.

Psi vnímají magnetické pole Země

    Pes, nejlepší přítel člověka, je známý svými vynikajícími smysly, především citlivým sluchem a čichem. Pravděpodobně však cítí i něco dalšího: vnímají Zemské magnetické pole. K tomuto závěru došel tým vědců z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze a z Univerzity Duisburg-Essen v Německu, jejichž neuvěřitelné zjištění vyšlo v renomovaném vědeckém časopise Frontiers in Zoology – 
Dogs are sensitive to small variations of the Earth’s magnetic field.

Prázdninový výlet divočáka

    Během letních měsíců jsme byli svědky zajímavého putování jednoho divokého prasete jménem Mirek. Mirek je sledován pomocí GPS obojku v rámci výzkumu prostorového chování černé zvěře na Šumavě a Bavorském příhraničí. Mirek byl označen 13. března v okolí Českých Žlebů v Národním parku Šumava. Pohyboval se v okolí Stožce a až do poloviny července byl jeho domovský okrsek v rozmezí stovek hektarů (600-1400 ha). Ovšem 28. července se vydal na výlet a během 2 týdnů doputoval přes Německé území až do Rakouska do okolí městečka Neufelden, které je vzdáleno 58 km vzdušnou čarou od místa, kde se Mirek obvykle zdržoval.  Tady se Mirek usadil v okolí kukuřičného pole a vypadalo to, že se zde usadí natrvalo, právě díky velkému množství potravy ve srovnání se Šumavskými chudými lesy a pastvinami. Ovšem asi po 2 týdnech se Mirek opět vydal na cestu, a jaké bylo naše překvapení, když po 4 dnech dorazil opět do okolí Stožce. Zde nyní využívá to samé prostředí, ve kterém se pohyboval předešlou část roku. O Mirkovi se můžete dočíst nejen na našich stránkách, ale také např. v Rakouském tisku.

Keiler nach „Wallfahrt“ wieder im Nationalpark.

Přistáváme!

    Přistávání na vodě je nesmírně obtížné nejen pro piloty letadel (jak dokazuje havárie Boeingu 777 v San Franciscu), ale i pro vodní ptactvo. V komentářích k tomuto neštěstí se piloti shodují, že letiště v San Francisku patří k nejhorším na světě, protože se zde přistává od vody a nad vodou je odhad výšky, rychlosti a sklonu klesání nesmírně obtížný. Viděli jste však někdy, aby vodní ptáci při dosedu měli nehodu? Nebo že by do sebe při dosedání hejna někteří narazili?

Directional compass preference for landing in water birds.

    O zajímavém výzkumu vyšlo také několik ohlasů v celostátním tisku a rozhlase, odkazy naleznete níže.

Výzkum: kachny přistávají na vodě severojižně. Letadla se mohou opičit.

Fascinující objev: kachny divoké se při přistání řídí kompasem. (čas 22:45)

Kdo je dispečerem vodního ptactva?