×
Katedra myslivosti a lesnické zoologie
banner

13. ročník Mistrovství preparátorů

Galerie > Soutěže > 13. ročník Mistrovství preparátorů

Dominik Farkas – student 2. ročník KPT

preparát vydry říční – best of category novice division, best novice mammal award novice division, speciální cena pro začínající preparátory Maurice Bouten – tuto cenu uděluje prestižní preparátorský rodinný atelier z Nizozemí s více jak stoletou tradicí, základní hodnocení – red ribbon

preparát lemura katy – základní hodnocení yellow ribbon – preparát byl zpracován za využití všech moderních možností naší univerzity. Tělo bylo pózováno na habitat, zmraženo, skenováno na CT a následně byla předloha anatomického modelu tištěna na 3D tiskárně. Po úpravě byla na tento model natažena konzervovaná kůže. Způsob preparace vzbudil velký zájem ostatních preparátorů a poroty. Bohužel jsme neměli ideální exemplář k preparaci, a tak se tento preparát neprobojoval na přední místa.

Bc. Anna Kouřimová – absolvent KPT, 1 ročník NLI

preparát hlavy s poprsím daňka evropského – third of category large game heads novice division - základní hodnocení – red ribbon. Tohoto preparátu si velice cením. Studentka se účastnila již po druhé a tentokrát si vybrala velice složitou pozici, která rozhodčím hodně ztěžovala situaci, ale nakonec s výborným výsledkem třetí místo v kategorii.

Matyáš Rjabi - 3. ročník BPRM

preparát hlavy s poprsím srnce obecného – second of category roe deer heads novice division - základní hodnocení – red ribbon. Tento student se zúčastnil poprvé a s velkým úspěchem v nové kategorii preparování hlav s poprsím srnců. Kategorii byla zřízena po vzoru americké soutěže, kde je kategorie preparování hlav jelence virginského jako hlavní a nejoblíbenější zvěře Severní Ameriky. Podobné je to v Evropě se zvěří srnčí.

Ing. Pavel Brabec – doktorské studium 2. ročník D-XPESLE

preparát hlavy s porsím srnce parukáře – best of categori game head medium novice division - základní hodnocení – red ribbon. Preparát byl opět vytvořen díky možnostem naší univerzity. Kopie paruky byla vytvořena stejně jako model na lemura katu. Umělá srst byla vytvořena metodou firmy Scenes-n-Nature. Student se zúčastnil podruhé této soutěže a jeho výsledky v minulém ročníku byly též vynikající.

Ing. Kristýna Herinková – absolvent FLD, studentka FŽP, 1. ročník N-OPR

preparát hlavy s porsím muflona – third of novice division, second of categori novice division, Maurice Bouten Award - základní hodnocení – red ribbon. Druhý nejúspěšnější preparát z noviců naší výpravy. Společně s Dominikem Farkasem získali první a třetí místo v celé divizi! Kristýna Herinková se účastnila již minulého mistrovství v Budapešti kde její preparát busty lišky obecné získal přes 90 bodů a skončil v kategorii na 4. místě. Byl to po vítězném preparátu Terezy Majerové druhý nejlepší preparát.

preparát jezevce lesního – základní hodnocení yellow ribbon - i když se tento preparát neprobojoval na přední místo, tak si velice cením, že se dostal do hodnocené kategorie. Model na tohoto subadultního jedince si studentka celý modelovala sama, nepoužila žádný komerční model.

   Ještě bych chtěl zmínit, že se soutěže účastnila i absolventka oboru KPT Bc. Veronika Křížová, která se bohužel s preparátem straky obecné neprobojovala do hodnocené kategorie a skončila s 65 body bez stužky.

Celkově studenti získali:
jednu hlavní cenu v divizi
jedna třetí cena v divizi
dvě hlavní ceny v kategorii preparovaných zvířat
dvě druhé ceny v kategorii preparovaných zvířat
jedna třetí cena v kategorii preparovaných zvířat
dvě ceny Maurice Boutena

Základní bodové hodnocení:
až 69 bodů - bez stuhy
70-79 bodů - žlutá stuha
80-89 bodů - červená stuha
90-100 bodů - modrá stuha

   Několik fotek je i z Award banquet při předávání cen Dominiku Farkasovi a Kristýně Herinkové, kteří se nejlépe umístili v celé divizi novice na prvním a třetím místě.

   Pár slov k hodnocení a organizaci soutěže. Soutěž se pořádá od roku 1992 v různých zemích Evropy. Zpravidla po třech letech. Pořádá ji společnost ETC European Taxidermy Championships se sídlem v Nizozemí. Soutěže se v průměru účastní 150 preparátorů z Evropy, ale i z dalších zemí světa. Soutěž je rozdělena na divize NOVICE, PROFESSIONAL, MASTERS a EXCELLENT. Dále jsou tyto divize rozděleny na jednotlivé kategorie preparovaných zvířat. V divizi novice mohou být pouze preparátoři, kteří se činností nezabývají déle než 5 let. Dále pak postupují do kategorie Professional. Pokud se umístí na předních místech v kategorii Professional postupují do Masters. Kategorie Excellent je již pouze pro několik málo vynikajících umělců, kteří postupují z kategorie Masters. Tento ročník ETC byl přelomový v hodnocení. Rozhodčí nevěděli, kterou kategorii hodnotí. Pro hodnocení byly sloučeny kategorie Novice, Professional a Masters. Hodnocení bylo tedy velice tvrdé. Proto má hodně našich noviců červenou nebo žlutou stužku. Pokud by bylo hodnocení dle původních pravidel, tak by většina našich preparátů byla modrých. Získat základní modrou stužku už bylo letos velmi obtížné. Tímto si těch studentských prací vážím ještě více.

autor Ing. Ondřej Salaba, Ph.D.